Laukos
Dārzeņi un augļi

Jātiek līdzi bites tempam! Padomi dravās darāmajiem darbiem0


Maija spietus uzskata par labākajiem jaunu saimju veidošanai.
Maija spietus uzskata par labākajiem jaunu saimju veidošanai.
Foto: Inita Šteinberga

“Kārēs jau var just medus smagumu,” saka biteniece Dagnija Grieze. “Šogad bišu aktivitāte, tāpat kā viss dabā, ir straujāka nekā parasti. Patlaban bišu saimes intensīvi attīstās, un biteniekam svarīgākais ir tikt līdzi bišu tempam un dot tām pietiekami daudz darba.”

Paplašina ligzdu

Ar jauniem rāmjiem turpina paplašināt bišu ligzdas telpu un pamazām nomaina un izņem visus vecos peru rāmjus, uz kuriem ziemojušas bites. Tie veicina slimību attīstību, un arī varras ērcēm, vaska kodēm tādos dzīvot patīk labāk.

Biteniece savām saimēm jaunos rāmjus ar mākslīgo šūnu plāksnēm liek starp pēdējo peru un barības kārēm. Viņa nedala bišu ligzdu un rāmjus, kuriem vēl nav izvilktas šūnas, neliek starp peru kārēm.

Kad malā pieliktajos rāmjos ir izvilktas šūnas un varbūt pat jau iedētas oliņas, tos pārceļ blakusesošā vecā peru rāmja vietā. Tādējādi vecie, tumšie rāmji pamazām ceļo uz malām, kamēr tos izņem un aizvieto ar jauniem.

Bitēm aktīvā ienesuma periodā izdalās arī vasks, kuru tām jāļauj likt lietā, tāpēc ligzdas telpās ievieto neizvilktas mākslīgās šūnas. Savukārt magazīnās pavasarī ieteicams likt medus rāmjus ar izvilktām šūnām, no kurām pērn izmests medus. Tad bites netērēs laiku šūnu gatavošanai un varēs straujāk pildīt tās ar nektāru.

Pārbauda regulāri

Katrā apskates reizē noceļ magazīnas rāmjus un pārbauda, kas notiek ligzdā. Vispirms ieteicams likt pusmagazīnas (ietilpst seši medus rāmji) un tad pamazām papildināt ar pārējiem rāmjiem (kopā standarta stāvstropā ir 12 gabalu). Pārbaudot izpēta, kā saime attīstās, vai ir dējumi, vai nav savil­ktas māšu kanniņas, vai mātei rāmjos ir brīvas šūnas, kur dēt, kā arī izgriež tranu kāres (ja tādas izmanto varru ierobežošanai).

Biteniece iesaka saimes aktīvās attīstības stadijā (pavasarī, vasaras pirmajā pusē) bišu ligzdu apskatīt reizi septiņās vai desmit dienās, ne retāk.

 

Gatavojas pārsteigumiem

Saimes ligzdu ieteicams paplašināt pamazām, vienā reizē pievienojot dažus tukšus rāmjus. Magazīnas var likt jau tad, kad ligzdas telpa vēl nav pilna ar peru kārēm. Medus rāmju skaitu liek atbilstoši ligzdas rāmju skaitam. Tagad sevišķi svarīgi ir rāmjus un bites silti sasegt, jo sācies ievu ziedēšanas laikam raksturīgais aukstuma periods.

Biteniekam jābūt pastiprinātā kaujas gatavībā tad, kad beidzas aukstuma periods (bitēm piespiedu kārtā varbūt pat nācies uzturēties stropā) vai iestājies bezienesuma periods. Tad gan saimes aiz gara laika var sadomāt par spietošanu. Tāpēc regulārās apskates nedrīkst nokavēt. Kad bitēm ir spietošanas noskaņojums, tās nomierināt ir ļoti grūti. Lai spietošanu novērstu, viens no variantiem ir veidot atdaleņus un izlīdzināt saimju spēku, pārvietojot peru rāmjus no spēcīgām saimēm uz vārgākām.

Aukstuma dēļ nav jābīstas paplašināt ligzdas, jo bites normālā saimē spēs mobilizēties un pasargāt savus perus vēsuma periodā.

Tik siltu pavasari un bišu agru rosību pieredzējuši bitenieki pēdējoreiz novērojuši 2003. gada pavasarī.

UZZIŅA

Ja radušies kādi jautājumi, biteniece iesaka prasīt padomu Latvijas Biškopības biedrības konsultantiem (saraksts atrodams LBB mājaslapā www. strops.lv). Šis pakalpojums ir bez maksas.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
Smiltenē varēs degustēt jaunumus pārtikas industrijā un sniegt ieteikumus to pilnveidošanā
2 dienas
LE
LETA
Laukos
LOSP atbalsta piedāvātās izmaiņas bezdarbnieku pabalsta izmaksas kārtībā
2 dienas
AT
Agro Tops
Laukos
‘Grimme’ laiž klajā jaunu kartupeļu stādāmmašīnu
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Armēņu uzņēmēji iegulda naudu arī Latvijas saimniecībā. Saruna ar Zohrabu Mnatsakanjanu
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Laikapstākļus svētdien nosaka aukstā atmosfēras fronte
9 minūtes
LE
LETA
Sports
Pirmo reizi olimpiādē spēlēs arī mūsu meitenes – iespēju nopelna Graudiņa un Kravčenoka
3 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Izrāda kādā Rīgas dārzā uzietos “dārgumus”
13 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Noskaidrots, kas ir sportisko uzvaru pamatā
17 minūtes