Laukos
Gaļa un zivis

Bramas vistiņas – skaistas, bet lēni aug0

Foto: Sanita Broka

Vai taisnība, ka Bramas šķirnes vistas izaug divas reizes lielākas nekā broileri? Vai putni labi dēj? EDĪTE AIZKRAUKLES NOVADĀ

“Augumā Bramas šķirnes putni, sevišķi gaiļi, tiešām ir lieli, bet ne ķermeņa masā. Pateicoties garajām kājām un kaklam, putnu galva ir 70 cm virs zemes. Tomēr Brama ir gaļas un olu vistu šķirne, kurai pārsvarā ir dekoratīva nozīme. Putni nobriest lēni – tikai divu gadu vecumā, šajā laikā sasniedzot pilno – 4–5 kilogramu – masu. Savukārt vistu broileri ir ātri augoši gaļas putni, kas tikpat lielu dzīvsvaru sasniedz jau 3–4 mēnešos,” stāsta zemnieku saimniecības Gribēni saimniece Līga Roga.

Standarta formas (smagās šķirnes) putni izmēros ir lieli, taču ir izveidota arī šīs šķirnes pundurforma (dzīvsvars ap 2 kg). Bramām raksturīgs kupls, krāšņs apspalvojums visās varavīksnes krāsās. Ir arī vienkrāsas: irbju, bērzu, baltā, melnā, lavandas Brama (apspalvojuma krāsas nosaukums). Skaistie, bikšainie putni ir stalti, cēli, mierīgas dabas, savstarpēji nav agresīvi.

“Bramas sāk dēt aptuveni astoņu mēnešu vecumā. Ir labas dējējas: vasarā dēj pa olai katru vai katru otro dienu, spalvu mešanas laikā (2–2,5 mēneši) putni atpūšas, bet aukstajā sezonā dēj pa olai ik pēc trim dienām. Olas ir gaišāk vai tumšāk brūnas, M/L izmēra – sver ap 60 gramu,” skaidro saimniecības Muižas putni saimniece Sanita Broka.

Lai putni dētu ziemā, jānodrošina papildapgaismojums 14–16 stundas, mītnei jābūt 5–6 °C siltai (dzirdnēs ūdens nedrīkst sasalt!), bet barībai – pilnvērtīgai, daudzveidīgai, kas satur putniem nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas (nevar izēdināt tikai graudus).

Bramām ir izteikts perēšanas instinkts, tomēr jāskatās, kādas ir vistas: ja nemierīgas, pastāv risks, ka putni ar savām spalvainajām kājām olas saspiedīs vai arī izšķīlušies cāļi sapīsies spalvās un ies bojā.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
34 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojušās par ugunspārtraukšanu Sīrijā
23 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
13 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas