Piena lopkopība, Piens

Brīdina par piena iepirkumu cenu “burbuli”

Pēdējo trīs mēnešu laikā, kopš piena tirgus sāka atdzīvoties, aktivizējoties piena pircējiem no Polijas un Lietuvas, piena iepirkuma cena augusi par 40%, taču šim kāpumam nav nekāda ekonomiska pamata, brīdina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

“Mākslīgi kāpinot piena iepirkuma cenas un ar tām pievilinot Latvijas zemniekus, tiek radīts “burbulis”, kas drīzumā var plīst, jo ārvalstu iepircējiem ilgtermiņā Latvijas piens nav nepieciešams,” sacīja Šolks. Tas nozīmē, ka agrāk vai vēlāk notiks krasa cenas lejupslīde, līdz ar to zemniekiem rūpīgi jāpārskata ārvalstu iepircēju piedāvājumi.

Vidējā piena iepirkuma cena Latvijā šā gada oktobrī bija 248,90 eiro par vienu tonnu, bet jūlijā tā bija 177,25 eiro. Iepirkuma cenu pieaugums ir saistīts ar notikumiem globālajā piena tirgū, kurā pieauga pieprasījums un tā rezultātā arī cena tādiem industriālajiem piena produktiem kā sviests un saldais krējums. Taču pašlaik novērojama šo produktu cenu stabilizācija, bet Latvijā piena iepirkuma cena turpina pieaugt katru mēnesi par 10-20% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi.

“Tik straujš iepirkuma cenu kāpums nav attaisnojams ar ekonomiskiem pamatojumiem. Tieši pretēji – to veicina kaimiņvalstu piena iepircēji, kuri ir gatavi iepirkt lielu apjomu Latvijas piena par īpaši augstām cenām, lai pārstrādātu tā saucamajos “spot” produktos – sviestā un saldajā krējumā. Poļu un Lietuvas piena iepircēji ir gatavi maksāt pat 330 eiro par tonnu, kas ir vairāk, nekā šie piena iepircēji maksā savas valsts zemniekiem, un pat vairāk nekā vidējā cena Vācijā,” pauda Šolks.

Šobrīd lielākā daļa vietējo piena pārstrādātāju nevar konkurēt ar ārvalstu iepircējiem par cenām, jo nevar atļauties tik drastiski paaugstināt gala produktu cenas, uzliekot starpību uz pircēju pleciem. Taču tendencei turpinoties un “burbulim” augot, piena pārstrādātājiem nebūs citas izvēles, kā būtiski kāpināt produkcijas cenas.

“LPCS biedru vārdā aicinām zemniekus izvērtēt, vai ir vērts apdraudēt attiecības ar ilgstošiem vietējiem partneriem īstermiņa peļņas dēļ, jo neatkarīgi no piena cenu svārstībām vienīgais ilgtermiņa tirgus vietējiem zemniekiem ir un paliks Latvija,” pauda Šolks.

Pievienot komentāru