Laukos
Bio

Brisele aicina izstrādāt ES līmeņa rīcības plānu bišu mirstības mazināšanai0

Foto – Sergejs Akuraters

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdien pieņemtā rezolūcijā aicina izstrādāt Eiropas Savienības (ES) līmeņa rīcības plānu bišu mirstības mazināšanai, informēja EP Informācijas birojā Latvijā.

Eiroparlamentārieši aicina ES dalībvalstis darīt vairāk, lai aizsargātu bišu veselību, izskaustu viltojumus un atbalstītu biškopjus. ES nepieciešama plaša ilgtermiņa stratēģija bišu veselības uzlabošanai un populācijas atjaunošanai, teikts rezolūcijā, kas apstiprināta ar 560 balsīm, pret balsojot 27, bet 28 deputātiem atturoties.

Lai to panāktu, deputātu aicina izstrādāt ES līmeņa rīcības plānu bišu mirstības mazināšanai, īstenot audzēšanas un selekcijas programmas, lai stiprinātu rezistenci pret “Varria destructor” ērci, Āzijas sirseni un Amerikas peru puvi, stiprināt izpēti, lai radītu inovatīvus, bitēm paredzētus medikamentus un atvieglotu to pieejamību, kā arī izliegt visus pesticīdus, kuru negatīvā ietekme uz bišu veselību ir zinātniski pierādītam, attīstot drošas alternatīvas lauksaimniekiem un laicīgi brīdināt par labības miglošanas periodiem, lai novērstu kaitējumu bitēm.

Pēc EP deputātu domām, ES būtu jāpalielina nacionālo biškopības programmu budžets par 50% un jāizveido atsevišķs mehānisms biškopju atbalstam ES lauksaimniecības politikā pēc 2020.gada, norāda deputāti.

Viņi arī rosina kompensēt bišu saimju bojāejas radītos zaudējumus.

ES dalībvalstīm vajadzētu arī aktīvāk informēt sabiedrību – īpaši bērnus – par medus pozitīvo ietekmi uz veselību un biškopības produktu terapeitisko lietojumu, uzskata deputāti.

LA.lv