Eiropā, Politika

Brisele negaidīti pagarina glifosāta izmantošanas atļauju vēl uz pieciem gadiem

Pieņemot negaidītu lēmumu, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis pirmdien atbalstījušas Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumu uz pieciem gadiem pagarināt herbicīda glifosāta izmantošanas atļauju, lai gan joprojām pastāv bažas par šīs vielas kancerogenitāti.

Glifosāts ir visvairāk lietotā herbicīdu aktīvā viela pasaulē, kuru satur ceturtā daļa no visiem izmantotajiem herbicīdiem, arī populārais “Raundaps”. Glifosāts ir plaša spektra nezāļu iznīcinātājs, kas iedarbojas uz augu, tāpēc tas nokalst pāris dienu laikā.

Pēc tam, kad Vācija atsauca savus iebildumus, EK ierosinājumu pagarināt izmantošanas atļauju atbalstīja 18 no 28 ES dalībvalstīm. Pret balsoja deviņas valstis, tostarp Francija. Un viena valsts no balsošanas atturējās.

“Šodienas balsojums parāda, kad tad, ja gribam, mēs spējam dalīt un pieņemt mūsu kolektīvo atbildību lēmumu pieņemšanā,” norādīja ES veselības un pārtikas drošības komisārs Vītenis Andrjukaitis.

Domstarpības par glifosāta izmantošanu ES pastāv kopš 2016.gada jūnija, kad beidzās iepriekšējā 15 gadus ilgā izmantošanas atļauja un tik piešķirts 18 mēnešu ilgs pagarinājums, kas savukārt beidzas 15.decembrī.

EK iepriekšējā balsojumā pirms divām nedēļām priekšlikumu pagarināt atļauju atbalstīja tikai puse dalībvalstu, un Vācija no balsošanas atturējās. Taču pirmdien Berlīne mainīja domas, saņemot garantijas tādos jautājumos kā dzīvnieku labklājība un glifosāta izmantošana privātām vajadzībām, atklāja kāds informēts avots.

Uzziņa

Augu aizsardzības līdzekļu lietotāju uzraudzības pārbaudes Latvijā*

– Pavisam notikušas 1450 AAL lietotāju uzraudzības pārbaudes, tostarp 91 operatīvā pārbaude.

– Pārbaužu laikā paņemti 180 augu paraugi, no tiem 151 paraugs ņemts testēšanai darbīgās vielas glifosāta atliekvielu klātbūtnes noteikšanai. Vēl par visiem paraugiem rezultāti nav saņemti, bet par aptuveni 60 paraugiem zināms, ka daļā paraugu nav konstatētas glifosāta atliekvielas, bet daļā tās nepārsniedz pieļaujamās robežas. 

– Valsts augu aizsardzības dienests 2017. gadā saņēmis 52 sūdzības, kuras pārbaudot septiņos gadījumos konstatēti pārkāpumi. Visvairāk iedzīvotāji sūdzējušies par AAL lietošanu vējā, kā arī par AAL radītajām smakām; tādi bijuši 14 gadījumi, 11 gadījumos sūdzības bijušas par AAL nokļūšanu blakus teritorijā, 10 gadījumos sūdzībās izteiktas bažas par AAL kaitīgo ietekmi bitēm vai ziedošajiem augiem.

– Pārbaužu laikā pavisam konstatēti 18 pārkāpumi (neatbilstošs lietojums, nav ievērota aizsargjosla, AAL nonācis blakus teritorijā, nav ievērots vēja ātrums u. tml.). Neviena pārkāpuma gadījumā nav bijis lietots glifosātu saturošs AAL.


– Situācija uz 2017. gada 25. septembri


Vairāk par glifosāta problēmu lasiet šeit

4 Komentāri

  1. kas var būt pārliecināts,ka Brisele liek to darīt,es neticu mūsu valdībai,kas nodarbojās ar to biznesu??-Kas Latvijai piegādā Glifosātu?? Vai nav pareizi teikts,kas maksā tas mūziku piesaka.Paši sagādājuši šo indi un kaut kā naudiņa jādabo atpakaļ.Brisele neko nevar uzspiest.

  2. Var lasītāj.. un ne to vēl var piespiest.. Padomija te pat atpūšas..
    Indēt turpina, jo pārbaudēs acīm redzot vairākumam nav pietiekama koncentrācija asinīs tā draņķa, lai rastos neauglība un citas genētiskās problēmas.. Protams ne Brisele to izdomā, bet ja mēs paskatamies uz dažu pasaules organizāciju kā Club of Rome, Trillateral, Wisdom council, Bilderberg,.. uc, jau diezgan senām atziņām, tad galveno problēmu viņi raksturoja, kā cilvēciskā resursa pārmērība, un no tā tālāk ūdens un pārtikas trūkums, kas protams ir mākslīga problēma. Lūk tādēļ tiek bremzētas dienvidu valstis, gāztas tur perspektīvas varas tāpēc atbalsts geju praidiem, massu degradatīvā kultūra, farmācijas un pārtikas industrijas slēptais itkā nevardarbīgais genocīds.

  3. Jūs, Latvijas politiķi nolādāt sevi un savas ģimenes, politiskā tirdzniecībā iztirgojot mūsu tautas veselību. Nolādētie!

Pievienot komentāru