Laukos
Politika

BTA: Lauktehnikas ugunsgrēku apdrošināšanas atlīdzībām jau rezervēti 200 000 eiro0

Foto-LETA

Sākoties ražas novākšanas sezonai, arvien biežāki kļūst ar traktoriem, kombainiem un citu lauksaimniecības tehniku saistītie negadījumi, jo īpaši zemniekus satrauc tehnikas aizdegšanās risks, līdz ar to šādiem apdrošināšanas gadījumiem jau rezervēti 194 765 eiro, liecina apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” (BTA) dati.

Lielākā apdrošināšanas summa 73 800 eiro apjomā jūnijā rezervēta šķūņa ugunsgrēkā radušos zaudējumu segšanai. Citā ugunsgrēkā, kurā apdrošināšana segs zaudējumus 55 000 eiro apjomā, pie skursteņa bija sakrājušies putekļi, un dzirkstele radīja aizdegšanos, informēja BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

Tāpat katru gadu lauksaimniekiem problēmas un izdevumus sagādā traktoru, kombainu un citas lauksaimniecības tehnikas aizdegšanās, strādājot uz lauka.

Saskaņā ar Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) rīcībā esošo informāciju, ugunsgrēki galvenokārt izceļas, tehnikas īpašniekam vēloties ietaupīt laiku un finanšu līdzekļus, tostarp apkopes izdevumus.

Bieži netiek veikta tehniskā apkope, ikdienas tīrīšana no putekļiem un pelavām, turklāt, cenšoties iegūt vairāk graudu, tiek izvēlēts pārāk zems pļaušanas augstums. Šādā gadījumā, rodoties kaut nelielai dzirksteļošanai, aizdegas labības lauks. “Par ieguvumu nevar būt ne runas: viena tonna labības maksā aptuveni 200 eiro, kamēr viena jauna kombaina izmaksas sasniedz 100 000 eiro un vairāk,” uzsver K. Liepiņš.

VUGD ugunsdrošības inspektori iesaka lauksaimniekiem, pirmkārt, veikt ikdienas apkopi un servisu, sekot hidrauliskās sistēmas stāvoklim, uzraudzīt, vai nav notikusi eļļas noplūde. Otrkārt, jākontrolē atgāzu izplūdes sistēma, kam nepieciešama regulāra apkope. Treškārt, svarīgi pārbaudīt, vai dzirksteļu slāpētājs ir darba kārtībā.

Lauksaimniecības tehnika visintensīvāk tiek izmantota sausos laikapstākļos, tādēļ rodas daudzi papildu uguns bīstamības faktori. Degšana šādos apstākļos izplatās tik strauji, ka ugunsgrēku nav iespējams ātri likvidēt. VUGD atgādina, ka uz kombainiem obligāti jābūt ugunsdzēsības aparātam. Papildu drošībai tiek ieteikts izmantot arī putu ugunsdzēšanas aparātu, kas efektīvi noslāpēs gruzdēšanu. Nepieciešams pārdomāt, vai uz kombaina izvietoto ugunsdzēsības aparātu skaits ir pietiekams, jo ar vienu, kura tilpums ir seši litri, pietiks tikai nelielas savlaicīgi pamanītas aizdegšanās gadījumā.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
7 stundas