Laukos
Graudkopība

BTA: Lauksaimniekiem ir bijusi liela interese par ziemāju apdrošināšanu0

Ziemāju lauks. Foto Valdis Semjonovs

Pagājušajā gadā Latvijas lauksaimniekiem ir bijusi liela interese par ziemāju apdrošināšanu, liecina risku apdrošinātāja “BTA Baltic Insurance Company” (BTA) dati.

Kompānijā norāda, ka aizvadītajā gadā kopumā apdrošinātas 173 saimniecības ar 53 000 hektāru kopējo platību, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš. No reģioniem lielākā interese par ziemāju apdrošināšanu bijusi Zemgalē, kur apdrošināti 66 klienti un 27 000 hektāru sējumu, kam seko Vidzeme – 50 klienti un aptuveni 10 000 hektāru, kā arī Latgalē, kur 34 klienti apdrošinājuši aptuveni 7000 hektārus. Savukārt vismazākā aktivitāte ir bijusi Kurzemē, kur 22 klienti ir apdrošinājuši aptuveni 9000 hektārus zemes.

Apdrošinātāja pārstāvji arī informē, ka 2018.gada nogalē zemnieki visvairāk apdrošinājuši ziemas kviešus – aptuveni 30 000 hektārus – un ziemas rapšus, kas apdrošināti aptuveni 17 000 hektāru apjomā, taču apdrošināti arī 6 000 hektāru rudzu un miežu sējumu.

BTA dati liecina, ka pašu lauksaimnieku ieguldījums par ziemāju apdrošināšanu atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētajiem pārsēšanas limitiem ziemas rapsim vidēji izmaksāja 34 eiro par hektāru, bet ziemas kviešiem tie bija 19 eiro par hektāru.

“Pērn rudenī, pēc iepriekšējās ziemas lauksaimniecības kultūru izsalšanas, pie mums vērsās ap 70% BTA apdrošināto zemnieku saimniecību, kurām par ziemas izsalšanu tika izmaksāts gandrīz 700 000 eiro. Savukārt 2018.gada pavasarī aktīvi tika apdrošināti vasarāju sējumi, kuriem iepriekš tika pievērsta mazāka uzmanība. Lielas ziemāju platības skāra kailsals, tāpēc lauksaimniekiem to vietā nācās sēt vasarājus, kurus vēlāk arī apdrošināja. 2018.gadā vasarājus apdrošinājuši 106 zemnieki, apdrošināti 14 500 hektāri uz vasaras riskiem, piemēram, krusu, lietu un vētru,” teica BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče.

Kompānijā informēja, ka 2018.gada maija beigās pret vasaras riskiem apdrošinātas 106 zemnieku saimniecības, kuru kopējā apdrošināšanas summa sasniedza 20,5 miljonus eiro.

Par vasaras sējumiem apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāti 162 000 eiro, galvenokārt par krusas un lietus nodarītajiem postījumiem, lielākoties Zemgalē un Latgalē. Lauksaimnieku pašu ieguldījums par vasaras rapšu apdrošināšanu atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētā risku varianta vidēji izmaksāja 12 eiro par hektāru. Vasaras kviešiem atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētā risku varianta tie bija vidēji četri eiro par hektāru.

BTA lielākais akcionārs ir “Vienna Insurance Group” (90%).

LA.lv