Laukos
Piensaimniecība

Cik maksā sviests Lietuvā un Vācijā?0


Lietuvā “Lidl” veikalā Lietuvā ražotā sviesta paciņa maksāja 0,99 eiro, savukārt Polijā ražotais sviests bija dārgāks – 1,45 eiro.
Lietuvā “Lidl” veikalā Lietuvā ražotā sviesta paciņa maksāja 0,99 eiro, savukārt Polijā ražotais sviests bija dārgāks – 1,45 eiro.
Foto – Marta Oplucāne

“Sviests zelta vērtē.”

Šāds apakšvirsraksts dots laikraksta “Tagesspiegel” rakstam par to, ka sviests Vācijā patlaban ir tik dārgs kā vēl nekad. Zemnieki ražo mazāk, taču pieprasījums aug visos segmentos. Vācijā pēdējo sešu mēnešu laikā sviesta cenas augušas no 40 līdz 60%. Savukārt gada griezumā piena produktu cenas kopumā augušas par 13%, kur lielāko pienesumu devis tieši sviesta cenas kāpums. Izdevums arī norāda, ka vienlaikus kāpj cenas arī citiem sviesta produktiem, piemēram, bioloģiskajam sviestam tas ir trīskāršojies.

“Latvijas Avīzes” ārštata korespondents Toms Ancītis stāsta, ka vācu prese min kā iemeslu dažādas versijas, no kurām dominē fakts par kopējo piena produktu ražošanas apjomu samazināšanos. To izraisījis gan konkurences pieaugums saistībā ar kvotu brīvlaišanu, kas nelaimīgā kārtā teju sakrita ar Krievijas izsludināto embargo 2014. gada augustā.
Tāpat nozari ietekmēja Briseles kompensācijas par piena ražošanas ierobežošanu saistībā ar vēl tikai pirms gada draudošo piena pārprodukciju, sava loma bija arī lauksaimniecībai nelabvēlīgajiem laikapstākļiem Eiropā, kā arī patērētāju uzvedības maiņai par labu sviestam, nevis margarīnam un vispār visiem produktiem, kur klāt palmu eļļa.

Līdz ar to 250 g sviesta paciņa Vācijas zemo cenu tīklā “Aldi Nord” un ” Aldi Süd” maijā maksāja 1,29 eiro, jūnijā – 1,49 eiro, jūlijā – 1,70 eiro, bet augustā nu jau pāŗsniedzot divu eiro robežu.

Tikmēr Lietuvā sviesta cenas pagaidām ir salīdzinoši demokrātiskākas.

Kā otrdien, 8.augustā, Lietuvas pilsētā Šauļos novēroja “Latvijas Avīzes” žurnāliste Marta Oplucāne, zemo cenu tīklā “Lidl” 200 g vietējā “Dvaro” sviesta paciņa maksāja 1,55 eiro (7,75 eiro/kg), bet zīmola “Naminis” 180 g paciņa – 1,68 eiro (8,33 eiro/kg). Vislētākais patlaban ir zīmola “Pilos” sviests – 170 g paciņas cena – 0,99 eiro (5,83 eiro/kg). Tā paša zīmola 200 g paciņa gan maksā 1, 45 eiro (7,25 eiro/kg).

Tieši “Lidl” pretī esošajā veikalā “Aibe” sviests nopērkams 170 un 200 g paciņās. Cenas no 1,39 līdz 1,56 eiro.

Galerijas nosaukums

Vairāk par sviesta cenām lasi šeit!

Lietuvā un Vācijā lētāk nekā Latvijā

LA.lv