Laukos
Mežsaimniecība

CSP: Palielinājusies skujkoku apaļkoku vidējā iepirkumu cena0

Foto: Evija Trifanova/LETA

Skujkoku apaļkoku vidējā iepirkumu cena pagājušā gada otrajā pusgadā salīdzinājumā ar pirmo pusgadu palielinājusies, savukārt lapu koku apaļkoku vidējā iepirkuma cena samazinājusies, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Tostarp lielākais cenu kāpums bija priedes apaļkokiem līdz 14 centimetru diametrā un apses zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā, savukārt lielākais cenu kritums bija bērza zāģbaļķiem virs 24 centimetru diametrā.

2018.gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar pirmo pusgadu, no skujkoku zāģbaļķiem lielākais cenas kāpums bija priedes apaļkokiem līdz 14 centimetru diametrā – vidēji par 10% jeb pieciem eiro kubikmetrā, egles apaļkokiem virs 26 centimetru diametrā – vidēji par 5% jeb četriem eiro kubikmetrā, kā arī egles apaļkokiem līdz 14 centimetru diametrā – vidēji par 5% jeb trim eiro kubikmetrā.

Savukārt mazāks cenu pieaugums bija priedes zāģbaļķiem virs 26 centimetru diametrā, priedes zāģbaļķiem 18-26 centimetru diametrā, egles apaļkokiem 14-18 centimetru diametrā un egles apaļkokiem 18-26 centimetru diametrā.

Vidējā iepirkuma cena saglabājās nemainīga priedes zāģbaļķiem 14-18 centimetru diametrā un bija 72 eiro kubikmetrā.

“Apaļkoku iepirkuma cenu kāpums saistīts ar 2018.gada labvēlīgajiem klimatiskajiem apstākļiem, kad sausās vasaras ietekmē varēja izstrādāt mežus arī zemās vietās. Kaut arī kokmateriālu resursu pieejamība palielinājās, tomēr deficīts nozarē saglabājās,” norādīja CSP.

2018.gada otrajā pusgadā salīdzinājumā ar pirmo pusgadu lapu koku zāģbaļķu cenas visvairāk palielinājās apses zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā – par 13% jeb pieciem eiro kubikmetrā. Mazāks cenu kāpums bija lapu koku taras klučiem – par 4% jeb vidēji diviem eiro kubikmetrā un bērza zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā – par 2% jeb vidēji vienu eiro kubikmetrā.

Lielākais cenu kritums bija melnalkšņa zāģbaļķiem virs 24 centimetru diametrā – par 10% jeb vidēji pieciem eiro kubikmetrā, bērza zāģbaļķiem virs 24 centimetru diametrā – par 6% jeb pieciem eiro kubikmetrā un melnalkšņa zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā – par 5% jeb diviem eiro kubikmetrā.

Cenas samazinājās arī A un B kategorijas bērza finierklučiem un apses zāģbaļķiem virs 24 centimetru diametrā.

Desmit gadu laikā apaļkoku iepirkuma cenas ir sasniegušas maksimumu. 2018.gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar 2009.gada pirmo pusgadu, skujkoku cenas visvairāk palielinājās egles zāģbaļķiem līdz 14 centimetru diametrā – vidēji 2,3 reizes jeb par 32 eiro kubikmetrā un priedes zāģbaļķiem līdz 14centimetru diametrā – vidēji 2,1 reizi jeb par 30 eiro kubikmetrā. Pārējiem egles zāģbaļķiem iepirkuma cenas ir palielinājušās robežās no 85% līdz 90%, savukārt priedes zāģbaļķiem – no 90% līdz 95%.

Šajā periodā lapu koku vidējās iepirkuma cenas visvairāk palielinājās A kategorijas finierklučiem – 2,2 reizes jeb par 58 eiro kubikmetrā, savukārt B kategorijas finierklučiem – par 73% jeb 29 eiro kubikmetrā.

Cenas pieauga arī bērza apaļkokiem diametrā virs 24 centimetriem – divas reizes jeb vidēji par 40 eiro kubikmetrā un lapu koku taras klučiem – divas reizes jeb vidēji par 23 eiro kubikmetrā.

Apses zāģbaļķiem iepirkuma cenas palielinājušās robežās no 64% līdz 75%. Vismazākais cenu pieaugums bija melnalkšņa zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā – vidēji par 18% jeb sešiem eiro kubikmetrā un melnalkšņa zāģbaļķiem virs 24 centimetriem diametrā – vidēji par 19% jeb septiņiem eiro kubikmetrā.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Ukrainā sākta jauna zīmola traktoru ražošana
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu reģistrā – dzīvie organismi
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kooperatīva “Agrario” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā saruka līdz 960 251 eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pūce pieļauj iespēju saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Vai beidzies čeku loterijas bums?
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Šonedēļ līs retāk! Sinoptiķi jau izsaka versiju, kāda varētu būt ziema Ziemeļeiropā
3 stundas
LE
LETA
Sports
Sevastova ar pārliecinošu uzvaru sāk turnīru Maskavā
59 minūtes
LA
LA.LV
Kultūra
Radošo personu atbalsta programmā samazinās piešķīrumu senioriem 1
3 stundas