Bizness, Gaļas pārstrāde

Cūkgaļas cenu straujais kāpums sagādā galvassāpes ražotājiem

Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumiem straujā cūkgaļas cenu kāpuma dēļ šā gada pirmie mēneši bijuši smagi, atzinis Latvijas Gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdētājs un AS “Rēzeknes gaļas kombināts” padomes priekšsēdētājs Guntis Piteronoks.

“Biržā cūkgaļas cena ir paaugstinājusies par 35% un gaļas ražotāji tādēļ ir spiesti celt galaproduktu cenas tirgū, lai gan iedzīvotāju maciņi nav kļuvuši biezāki. Esam spiesti celt cenas, bet nevaram tās paaugstināt proporcionāli izejvielu cenu kāpumam,” teica Piteronoks.

Viņš atzina, ka straujais cūkgaļas cenu kāpums negatīvi pārsteidzis pārstrādes sektoru. “Janvāra sākumā vairumtirdzniecības cena cūkgaļai dzīvsvarā bija 1,02 eiro, bet šobrīd tā ir svārstās no 1,35 līdz 1,37 eiro,” sacīja Piteronoks.

Latvijas Gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdētājs piebilda, ka situācija cūkgaļas tirgū būtiski ietekmē gaļas pārstrādes sektoru, jo cūkgaļas patēriņš Latvijā joprojām pārsniedz jebkuras cita veida gaļas patēriņu. Vienlaikus viņš nevarēja prognozēt, vai straujā izejvielu cenu kāpuma dēļ šogad mazināsies Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumu apgrozījums. “Kopainu mēs, visdrīzāk, varēsim redzēt vasaras beigās, augustā,” viņš sacīja.

Pēc Piteronoka teiktā, neraugoties uz cūkgaļas gala produktu cenu kāpumu, to patēriņš apgrozījuma izteiksmē šogad saglabājies iepriekšējā gada līmenī.

Saskaņā ar Latvijas Cūku audzētāju asociācijas aplēsēm cūkgaļas cenas Latvijā šogad ir būtiski augstākas nekā pirms gada un tirgū situācija uzlabojusies. Cenu kāpums Latvijā ir saistīts ar situāciju globālajā tirgū. Pēc cūkgaļas Eiropā audzis pieprasījums. Tāpat nozarei ir pavērušies jauni eksporta tirgi. Kopumā Eiropā trūkst cūkgaļas.

Informācijai:
Latvijā 2016.gadā bija reģistrētas 305 520 cūkas. 2015.gadā tika saražotas 35 900 tonnas cūkgaļas. Dzīvu cūku eksports naudas izteiksmē bija 14,7 miljoni eiro, 2016. gada pirmajā pusgadā – 5,1 miljons eiro.

Latvija gadā spēj nodrošināt 63% no vietējam patēriņam nepieciešamā cūkgaļas apjoma.

Lauksaimniecības produkcijas struktūrā cūkgaļas sektors ieņem 5,1%. Nozare nodokļos valsts budžetā ik gadu tiek nomaksā vairāk nekā septiņus miljonus eiro

1 komentārs

  1. Pārstrādātāji gaļu dzīvsvarā parasti neiepērk, gaļas izmaksas gala produkta izmaksās sastāda apmēram 25%, realizācijas cenā tās īpatsvars ir vēl mazāks, kur te problēma?

Pievienot komentāru