Cūkkopība, Gaļa un zivis

Cūku mēris skāris vienu no lielākajām Latvijas saimniecībām – “Druvas Unguri”; jālikvidē 15 570 dzīvnieki

Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām kopš pirmā uzliesmojuma 2014. gadā.

Slimība konstatēta SIA „Druvas Unguri” cūku novietnē Saldus novadā ar 15 570 cūku lielu ganāmpulku. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) novietnē veic slimības apkarošanas pasākumus. Uzņēmuma darbs ir apturēts.

Iemesli, kas varēja izraisīt slimības uzliesmojumu, tiks skaidroti epidemioloģiskajā izmeklēšanā, kas jau ir uzsākta.

Šis Latvijā ir šogad jau astotais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. Visi iepriekšējie konstatēti nelielās piemājas saimniecībās. Jāpiebilst, ka ĀCM turpina izplatīties arī citās slimības skartajās valstīs. Līdz šī gada 30. jūlijam Polijā konstatēti 75 ĀCM saslimšanas gadījumi mājas cūkām, Lietuvā – 38, bet Rumānijā 518 gadījumi.

“Druvas Unguri” pagājušajā gadā strādāja 3,331 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 12,6% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa saruka sešas reizes – līdz 10 962 eiro, liecina “Firmas.lv” dati. No kopējiem cūkkopības ieņēmumiem 87% veidoja ieņēmumi no realizācijas gaļas kombinātiem un pārstrādes cehiem, 1% veidoja sivēnu un šķirnes cūku realizācija, bet 12% – gaļas produktu realizācija pašu veikalā.

Pagājušajā gadā “Druvas Unguri” nokūla 1035 hektārus sējumu, iekūla 4780 tonnu graudu un 1043 tonnas rapša. Uzņēmums nopļāva arī 280 hektāru kukurūzas, ievācot kopumā 10 135 tonnas.

“Druvas Unguri” ir reģistrēti 1994.gadā, pamatkapitāls ir 584 003 eiro. “Druvas Unguri” nodarbojas ar šķirnes cūku audzēšanu un ciltsdarba organizēšanu atbilstoši Eiropas Savienības prasībām, kā arī cūkgaļas izaudzēšanu, realizāciju, graudu audzēšanu un cūku spēkbarības ražošanu. Uzņēmums pieder 20 Latvijas privātpersonām, uzņēmuma lielākais īpašnieks ir Teovils Stengrevičs (78,1%).

31 Komentāri

   1. Druvas Unguri ir LATVIEŠU uzņēmums- 1994.gadā izveidota SIA uz bijušā Saldus rajona kolhoza “Druvas” cūku fermas bāzes.
    Bijušās paraugsaimniecības = kolhoza “Druva” priekšsēdētājs Jānis Rubulis, redzot, ka ar 4.maija režīma saimniekošanu iet galīgā pakaļā, ar steigu katru nozari sadalīja mazos uzņēmumos- Saldējuma ražotni “Druvas saldējums”, cūkas “Druvas Unguri”, govju fermas, labību audzētājus …

   2. Ja rakstu izlasa līdz beigām, tad tur ir skaidri un gaiši rakstīts “.. Uzņēmums pieder 20 Latvijas privātpersonām, uzņēmuma lielākais īpašnieks ir Teovils Stengrevičs (78,1%).”

 1. Vajag izkaut un uz Krieviju eksportēt. Var mēğināt uz Lietuvu , Poliju nedaudz lētāk. Cilvēkam no tas gaļas tak nekas nau. Cik mēs jau tādu gaļu kotlešu masās esam apēduši ? Katru gaļas gabalu nepārbaudīs

  1. Muļķības. Kā tas ir pierādījies jau, pat pie visstriktāk ievērotam biodrošības prasībām ir gadījumi, kad ĀCM iekļūst fermā. Tur neko nevar padarīt. ĀCM izplatība vismaz tiek kontrolēta un uzraudzīta. un sniegts atbalsts un kopmesācijas tām fermām, kurās slimība ir iekļuvusi.

 2. Manuprāt tur cūkas vienkārši nosaka savā amonjakā, biju tur pāris gadu atpakaļ ziemā pirkt sivēnmātes,smaka šausmīga un tagad ņemot vērā karstumu ……..

 3. Prieks, ka zibenīgi zemkopības ministrija un valdība reaģēja, uzreiz no rīta sausaucot ārkārtas sēdi, lai palīdzētu uzņēmējam un PVD. Neapskaužu ne vienu, ne otru, uzņēmajam milzu zaudējumi, PVD džekiem priekšā murgainas dienas, likvidējot 15000 cūku, tur ir jābūt nerviem stipriem.

 4. Grūts un sarežģīts laiks saimniekotājiem. Un pat ievērojot visas prasības, slimības var izplatīties. Ministrijai vajadzēs meklēt risinājumus un censties atbalstīt ražotājus. Bez gaļas jau nepaliksim, bet jādomā par vietējiem, kuri strādā uzņēmumā – lai nav bankrots un likvidācija. Ministrija malači, ka tik ātri strādā.

 5. Cik ilgi turpināsies šis idiotisms?!Kāpēc jāiznīcina visas 15000 cūkas?Viņas visas ir slimas?Cilvēkiem šī slimība nav bīstama.Šo cūku gaļu attiecīgā veidā varētu pārstrādāt arī kā dzīvnieku barību.Kāpēc šī vīrusa radītāja un izplatītāja ASV negrib saviem sabiedrotajiem piedāvāt vakcīnas,jeb tās tiek taupītas sev,bet konkurenti ir jāiznīcina?

  1. Tāpēc, ka ĀCM ir ļoti lipīga un bīstama infekcijas slimība. Ja tā fermā ir vienais cūkai, tad ar 100% garantiju tiks inficētas pilnīgi visas cūkas. Nāve cūkām iestājas 24 stundu laikā, tā ir lēna un dzīvniekiem ļoti mokpilna nāve. Tāpēc visas cūkas tiek nogalinātas, lai 1) infekcija neizplatās tālāk; 2) lai cūkas nemocās lēnā nāvē.

 6. Jūtu šovasar līdzi kā lauksaimniekiem, tā gaļas ražotājiem. Smaga vasara. Cerams, ka izdosies uzņēmumus saglabāt, ka ministrija palīdzēs.

 7. Jocīgi, ka visos gadījumos beigtā lopu masa aiziet tikai vienam uzņēmumam, lai gan Latvijā tie ri vairāki, kas nodarbojas ar pārstrādi

 8. “Druvas Unguru” saimnieki ir šokā par notikušo, jo darīts viss, lai infekciju kūtīs neielaistu.
  Un tad ierodas ar pārbaudi no PVD.
  Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) notikušo sauc par ļoti nepatīkamu(!) pavērsienu, jo vēl nesen(!!!) veiktās pārbaudēs konstatēts, ka fermā tiek ievēroti(!!!) visi biodrošības pasākumi. Āfrikas cūku mēra vīruss “Druvas Unguros”, kas ir TOP3 cūku ferma Latvijā ar vairāk nekā 15 700 dzīvniekiem, tika konstatēts iknedēļas(!!!) PVD pārbaudē.
  PVD ar savām iknedēļas( ik pēc 7 dienām) pārbaudēm- pēc vazāšanās pa citām saimniecībām, tad atkal atvilkās uz “Druvas Unguriem” tādējādi ievazāja ĀCM “Druvas Unguros”!!! PVD mamzeles valkājās, valkājās, valkājās kamēr ievazāja sērgu …Priekšnieks viņiem arī tādas kā ar miltu maisu apdauzīts …
  kas bija pazīstama kā intensīva cūkgaļas un sivēnu audzēšanas saimniecība.

  1. PVD inspektori slimības neievazā, jo dezinficējas un lieto speciālo apģērbu. Mūsu novietnē arī ir bijuši un viss ir kārtībā. ĀCM ir baisi lipīgs un ir dažādi tā ievazāšanas ceļi. pat tad, ja tiek ievērotas biodrošības prasības. Izsaku līdzjutību Saldus kolēģiem.

 9. Cūkas žēl,bet saimnieki gan nē.Atvēra gaļas pārstrādes cehu daudzdzīvokļu mājā,pilsētas centrā,neņemot vērā iedzīvotāju intereses. Neatceros kad būtu gulējis ilgāk par 4 stundām. Mūžīgais troksnis no ventilatoriem,6 no rīta sākas gaļas kraušana.

 10. Kāpēc Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmo reizi tika konstatēts īsi pēc tam kad Latvija pievienojās NATO? Starp šiem abiem notikumiem ir tikai trīs mēnešu starpība.

 11. Viss tiek darīts ar nolūku, lai Latvija neražotu cūkgaļu , mums atņem darbu , bet ievedīs tādu gaļu, kuru vispār nevares ēst, bet mēs ir vajadzīgi tikai ka patērētēji.
  Kam vajadzīga valdība kura izpārdod visu kas pagadās?

 12. Labdien,
  Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam personas aizdevumiem ar 2% procentu likmi. Mēs jums var sniegt aizdevumus, lai iegādātos traktoru vai zemē, tā jūs varat darīt, lauksaimniecība, zivsaimniecība vai cita lietas, ko jūs vēlaties darīt. Sazinieties ar mums tieši pa pastu: [email protected]
  Ar laba vēlējumiem

Pievienot komentāru