Laukos
Gaļa un zivis

Cūku sērga iet plašumā. Konstatē jaunu uzliesmojumu – šoreiz Zaņas pagastā 0

Foto-LETA

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta “Zemgaļos”. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.

PVD novietnē veic slimības apkarošanas pasākumus, tostarp cūku likvidēšanu, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu.

Noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.

Saldus novada Zaņas pagasta “Zemgaļos” konstatētais ĀCM uzliesmojums ir Latvijā šogad jau desmitais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām.

Kā ziņots, Saldus novada SIA “Druvas Unguri” augusta pirmajā nedēļā Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām, kā dēļ uzņēmumā jāiznīcina 15 570 cūku liels ganāmpulks. Neskaitot “Druvas Ungurus”, visi iepriekšējie ĀCM gadījumi konstatēti nelielās piemājas saimniecībās.

ĀCM Latvijā turpina izplatīties arī meža cūku populācijā, kur ĀCM šogad kopumā konstatēta 672 ar to slimām mežacūkām 79 novadu 223 pagastos un vienā pilsētā.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
Vairāk par ĀCM lasiet šeit

LA.lv