Laukos
Gaļa un zivis

Cūku sērga “Latgales Bekonā” atstās sekas uz nozari un reģionu0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Daugavpilns novada uzņēmuma AS “Latgales Bekons” novietnē konstatētais Āfrikas cūku mēris nozarei ir liels šoks un zaudējums, atzina Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCA) vadītāja Dzintra Lejniece.

“Mēs atkal esam zaudējuši vienu ļoti labu fermu. Protams, pagaidām joprojām ir šoks, ka tas ir atkal noticis, bet secinājums tāds, ka šī slimība tiešām nav prognozējama un vadāma,” piebilda Lejniece.

Pēc viņas teiktā, par to, vai pēc notikušā uzņēmums varēs atjaunot darbību, ir ļoti grūti spriest. “Šobrīd vairāk jādomā par to, lai cilvēks pēc šāda šoka saglabā veselo saprātu un spēj savākties. Par saglabāšanu vai atjaunošanu šobrīd ir pāragri ko spriest,” sacīja asociācijas vadītāja.

Viņa norādīja, ka “Latgales Bekonam” savā reģionā bija ļoti stabila vieta – gan savi veikali, gan tirdzniecības punkti.

Pēc Lejnieces domām, “Latgales Bekons” ir stabila saimniecība un Latgalē strādāja ļoti veiksmīgi.

Arī Daugavpils novada domes priekšsēdētājas vietnieks Arvīds Kucins atzina, ka ĀCM “Latgales bekonā” ir smags trieciens visam reģionam. Viņš uzsvēra, ka uzņēmums ir viens no lielākajiem gaļas pārstrādātājiem novadā, kuram ir pašam savi veikali un kafejnīca. “Latgales bekons” turpināja modernizēties, un tas bija gandrīz pabeidzis sava gaļas pārstrādes ceha modernizāciju. Attīstībā ieguldīti gan pašu līdzekļi, gan Eiropas Savienības projektu finansējums, stāstīja pašvaldības pārstāvis. Ļoti sāpīgi šīs problēmas izjutīšot iedzīvotāji, jo daudzi vietējie bija nodarbināti uzņēmumā un pašlaik faktiski paliks bez darba.

Tikmēŗ Zemkopības ministrijā norāda, ka pēc PVD slēdziena “Latgales bekons” varētu saņemt valsts kompensāciju. ZM pārstāve Dagnija Muceniece atzina, ka šī situācija ir smaga un sarežģīta gan uzņēmumam, gan visai cūkkopības nozarei. Vienlaikus viņa atzīmēja, ka šis nav pirmais gadījums, kad lielā cūku novietnē konstatēts ĀCM, un jau ir iestrādes par kompensācijas piešķiršanu un tās aprēķinu šādos gadījumos.

Jau ziņots, ka “Latgales Bekons” cūku novietnē ar aptuveni 6000 cūku lielu ganāmpulku, kas atrodas Daugavpils novada Višķu pagastā, mājas cūkām konstatēts ĀCM, līdz ar to visas cūkas tiek likvidētas, bet novietnē veikti mēra apkarošanas pasākumus.

Vienlaikus noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. “Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai,” skaidro Meistere.

Pēc “Firmas.lv” datiem, “Latgales Bekons” pagājušajā gadā strādāja ar 1,676 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14% mazāks nekā gadu iepriekš. Savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās vairāk nekā četras reizes un bija 74 245 eiro. Uzņēmumā pērn strādājuši 69 darbinieki.

LA.lv