Laukos
Gaļa un zivis

Cūku sērga skar Kuldīgas novada saimniecību; likvidē 20 cūkas 16

Ilustratīvs attēls. Foto-Jānis Biezais

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Kuldīgas novada Pelču pagastā, līdz ar to slimības dēļ tiks likvidētas 20 mājas cūkas, Informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD saimniecībā veiks ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks likvidētas cūkas, kā arī uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu iespējamos vīrusa nokļūšanas ceļus novietnē.

Līdz šim Āfrikas cūku mēris skāris jau sešas piemājas saimniecības piecu novadu sešos pagastos, kur uzliesmoju dēļ iznīcinātas 241 mājas cūkas.

PVD piemājas cūku turētājiem atkārtoti atgādina, ka vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks – meža cūku barus ir kuplinājuši pavasarī dzimušie sivēni, tādējādi uzturot meža cūku populāciju un vīrusa klātbūtni dabā, savukārt pagalmos un pļavās, kurās meža cūkas mēdz ieklīst, zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atkārtoti atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

• jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem – kategoriski aizliegts turēt vai laist cūkas ārā;
• nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji;
• nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
• cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
• kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
• pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
• ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

LA.lv