Laukos

Dagdas novadā ar festivālu “Omotu stuosti par bitinīkim” godinās bitenieka amatu 0

Foto – Uldis Muzikants

Lai sniegtu iespēju labāk iepazīt bitenieka arodu, 20.jūlijā Dagdā un tās apkārtnē – Andrupenē, Zundos, Jaundomes muižā – norisināsies trešais Latgales stāstnieku festivāls.

Kā informē pasākuma rīkotāji, festivāls “Omotu stuosti par bitinīkim” divas dienas piedāvās iespēju iepazīt vienu no senākajiem amatiem – bitenieka amatu –, kas vēl aizvien ir praktizēts un pieprasīts arī mūsdienās. Gaidāmajā festivālā būs sastopami stāstnieki no dažādiem Latvijas novadiem, kā arī – no Spānijas. Būs iespēja dzirdēt atšķirīgus dialektus, skanīgas dziesmas, jautrus stāstus no stāstniekiem, biteniekiem, vietējām un viesu folkloras kopām.

Plānots, ka 20.jūlijā plkst.14 muzejā “Andrupenes lauku sēta” festivāls tiks atklāts ar diviem priekšlasījumiem – par tradicionālo prasmju fotonegatīviem, kas 20.gs.sākumā uzņemti Dagdas apkārtnē un “Senī omoti Dagdā. Bitinīka stuosts”.

Savukārt plkst 16.30 visi aicināti uz Kroma kolnu, kur stāstīs par bitenieku amatu senatnē, un pie ugunskura tiks ritināti Latvijas novadu stāsti. Pirmā festivāla diena noslēgsies ar pasākumu “Vokorā, kod bitis guļ…” – vakarēšanu, anekdošu un jautro stāstu vakaru.

21.jūlija rītā bērni ar vecākiem aicināti apmeklēt Dagdas novada Tautas bibliotēku, kur stāsti tiks stāstīti bērniem. Pārējās aktivitātes norisināsies Jaundomes muižā, ieskandinot muižas svētkus. Plkst.16 interesenti aicināti uz stāstu pēcpusdienu ar novada biteniekiem “Man bej vīna taida bite, kai pārnuo gūtiņeņa” un plkst.19 festivāla noslēguma un Jaundomes muižas svētku lielajā sarīkojumā “Biteit’ motūs!”, kurā piedalīsies gan pašmāju, gan viesu kolektīvi un stāstnieki.

Festivālu “Omotu stuosti par bitinīkim” rīko Latvijas Stāstnieku asociācija, Dagdas novada Folkloras centrs, biedrība „Aprika”, Latviešu folkloras krātuve, kultūras un mākslas biedrība „Teira Latgolys muoksla”, atbalsta Dagdas novads, Jaundomes muiža, muzejs „Andrupenes lauku sēta”, biedrība „Kroma kolna bruoliste”, vietējās folkloras kopas, bitenieki, amatnieki un citi labvēļi.

LA.lv