Laukos
Gaļa un zivis

Dāņu cūkkopjiem “Gaižēnos” pērn apgrozījuma pieaugums par 35,3%0

Ilustratīvs attēls. Foto LETA

Dāņiem piederošais cūkkopības nozares uzņēmums SIA “Gaižēni” pagājušajā gadā strādāja ar 9,731 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 35,3% vairāk nekā pirms gada, savukārt peļņa pieauga trīs reizes un bija 2,085 miljoni eiro, liecina informācija “Firmas.lv”.

Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka pērn pakāpeniski uzlabojās cenu situācija cūku realizācijas tirgū un neatkārtojās iepriekšējā gadā novērotais dramatiskais cenu kritums. Vidēji pagājušajā gadā nobarojamās cūkas dzīvsvarā tika realizētas par cenu 1,10 eiro kilogramā, kas bija par 10% augstāka cena nekā 2015.gadā, bet par 8% zemāka salīdzinājumā ar iepriekšējo piecu gadu vidējo līmeni.

Pērn ekspluatācijā nodota jaunā kūts 950 sivēnmātēm, tāpat arī sākta sivēnu tirdzniecība. Kopumā 78% no cūkkopības produkcijas realizēta vietējā tirgū, pārējais tika eksportēts.

“Gaižēni” pērn saražoja augkopības produkciju 900 hektāru platībā, galvenokārt pašpatēriņam – cūku nobarošanai. Gad bijis sarežģīts, jo bija ilgstošs sausums vasaras sākumā un vēss, lietains laiks ražas novākšanas periodā. Tomēr vidēji no viena hektāra iegūtas 5,5 tonnas lopbarības graudu, vidēji no hektāra novāktas 4,5 tonnas pupu.

Aizvadītajā gadā uzņēmum veicaieguldījumus biodrošības paaugstināšanā, zlai mazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) inficēšanās risku, uzbūvējot biodrošības servisa būves un iegādājoties papildu iekārtas un dezinfekcijas aprīkojumu, kā arī stingri nosakot kārtību produkcijas, materiālo, tehnisko un darba spēka resursu kustībai cūku novietnēs un to teritorijā. ĀCM izplatības riska ierobežošanas nolūkā uzņēmums nodeva ekspluatācijā būves un iegādājās iekārtas 708 800 eiro vērtībā, tajā skaitā saņēma Eiropas Savienības finansiālo atbalstu 47 300 eiro apmērā.

Uzņēmums “Gaižēni” reģistrēts 1995.gadā Cēsu novadā, pamatkapitāls ir 10,23 miljoni eiro.
Uzņēmuma vienīgais valdes loceklis ir Dānijas pilsonis Alekss Rasmusens.

“Gaižēnu” lielākā īpašniece ar 51,92% kapitāldaļu 3,73 miljonu latu vērtībā ir SIA “Ungure”, kas savukārt 100% pieder Kiprā reģistrētai finanšu pakalpojumu kompānijai “Agro Holdings Limited”.
23,08% kapitāldaļu pieder Nīderlandē reģistrētai kompānijai “Agro Finance B.V., 17,99% kapitāldaļu – Dānijas kompānijai “Livlande Holding”, bet 7,01% kapitāldaļu – Rasmusenam.

LA.lv