Cūkkopība, Gaļa un zivis

Cūku fermā Allažos iefiltrējas dzīvnieku tiesību aktīvists

Kāds organizācijas “Dzīvnieku brīvība” aktīvists šovasar iefiltrējies cūku audzētāju “Baltic Pork” darbinieku vidū un nofilmējis cūku turēšanas apstākļus fermā Allažu pagastā, panākot administratīvo lietu pret uzņēmumu.

Kā vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”, organizācijas pārstāvji ir pārliecināti, ka fermās notiek rupji dzīvnieku tiesību un likumu pārkāpumi, jo viņi redzējuši dzīvnieku sišanu, pusdzīvus priekšlaikus dzimušus sivēnus un sivēnmāšu turēšanu aizgaldos, kuros tās nespēj apgriezties.

Industriālo cūkkopību regulē Ministru kabineta noteikumi, kas pieņemti, ievērojot Eiropas Savienības direktīvu. Tie aizliedz turēt sivēnmātes norobežoti pa vienai. Izņēmums ir pirmās četras nedēļas pēc apsēklošanas un pēdējā nedēļa pirms atnešanās. Drīkst nošķirt arī agresīvās sivēnmātes.

“Baltic Pork” pārstāvji savukārt pārmetumus par sivēnmāšu ilgstošu turēšanu sprostos noraidījuši, paziņojot, ka visas cūku labturības prasības tiek ievērotas.

Dzīvnieku labturības prasību ievērošanu ir jākontrolē Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Ikgadējā labturības pārbaude uzņēmumā notikusi pagājušajā nedēļā un nekādus pārkāpumus PVD reģionālās nodaļas darbinieki nav atraduši.

Noskatoties dzīvnieku tiesību aizstāvju safilmēto PVD tomēr izlēmis veikt atkārtotu labturības pārbaudi fermā, kurā konstatēts pārkāpums vienā no fermas korpusiem, kur 96 sivēnmātes nedēļu pirms atnešanās netika turētas grupās, bet individuālajos aizgaldos. Par to sarakstīts pārbaudes protokols un sākta administratīvā lietvedība.

Tūlīt pēc televīzijas sižeta “Dzīvnieku brīvība” izplatīja paziņojumu, kurā uzsvēra, ka šis neesot pirmais gadījums, kad PVD “ilgstoši pieļauj likuma pārkāpumus industriālajās fermās”.

“Regulāri sastopoties ar šādu PVD darbu, rodas iespaids, ka uzraugošais dienests ne tikai nevēlas konstatēt dzīvnieku labturības pārkāpumus, bet arī cenšas diskreditēt trauksmes cēlēju iegūto informāciju, nereti nostājoties likumpārkāpēju pusē. Šāda PVD rīcība raida skaidru signālu, ka uz dzīvnieku aizsardzības likuma pārkāpšanu iestāde skatās caur pirkstiem, radot pārkāpējos visatļautības sajūtu. Kā redzams praksē, ja, pārkāpjot likumu, var nopelnīt vairāk, daudzi ražotāji to nevilcinās izmantot, kamēr sabiedrības intereses uz dzīvnieku aizsardzību tiek atstātas novārtā,” teikts paziņojumā.

4 Komentāri

  1. Saspiestība, cūkmātes sprostos kur ne apgriezties, ne nogulties, barošana ar pusšķidru pļuru, turēšanu caurvējā uz metāla režģu grīdas virs noskaloto mēslu dīķa – parasta parādība.
    PVD vienmēr ir biznesmeņu pusē, nevis uzrauga reālo situāciju desmitiem tūkstošu vietu cūku novietnēs.
    Mežonīgais kapitālisms, tā sacīt !

    1. Tā nav dzīvnieku turēšanas labturība, bet gan klaja ņirgāšanās par to, kas ar savu miesu tevi pabaro. Tas ir nenormāli, ka dzīvnieks nevar aizgaldā apgriezties. Var stāvēt un tikai sakņupt. Tāpat arī putni. Kur šeit ir labturība? PVD vai nu ir labi iebarots ar to pašu pārmocīto dzīvnieku miesu, vai par slinku, lai paceltu savus d.. no mīkstā krēsla. Atcerieties, ka par visu nāk atmaksa un no tās neizbēgt.

  2. Fermās notiek cūku tiesību pārkāpumi, bet citādi Latvijā viss ir kārtībā. Tas, ka “sivēnmātes nedēļu pirms atnešanās netika turētas grupās, bet individuālajos aizgaldos” ir brrrriesmīgs noziegums!:)) Nekavējoties jāapseko visas zemniekiem piederošās kūtis. Varu saderēt uz miljonu, ka tur gandrīz visas cūkas tiek turētas individuālajos aizgaldos. Un nav neviena cūku tiesību aizstāvja, kas cūkām pastāsta, ka ir pārkāptas viņu tiesības uz sabiedrisko dzīvi. Visiem, kuri piemāju kūtiņās šādi tur cūkas ir jāuzliek pamatīgi sodi. Nauda valsts kasē nāks platā straumē. Pietiks ne tikai ierēdņu un cūku tiesību aizstāvju algām, bet varbūt varēs pat kādu grasi atmest medicīnai, kur cilvēkiem vairāku mēnešu garumā jāgaida uz vajadzīgajiem izmeklējumiem, jo nav neviena cilvēku tiesību aizstāvja, kurš valstsvīriem pateiktu, ka arī cilvēkiem ir kaut kādas tiesības, piemēram, saņemt kvalitatīvu medicīnisko palīdzību savlaicīgi.

  3. Zinu pavisam reālu piemēru, ka PVD apmeklējums ir tikai kārtējā formalitāte, jo visi tā saucamie inspektori ir uzpirkti un iebaroti ar visādiem firmas labumiem. Paēdis inspektors ir labs inspektors! Jo kā gan izskaidrot to, ka ražošanas cehs gadu no gada iztur PVD kontroli, kaut gan reāli telpās, kur notiek pārtikas apstrāde visos stūros ir drausmīgs pelējums, netīrība un tam neatbilstošs aprīkojums? Ikdienā notiek tik daudz sanitāro normu pārkāpumi, ka nelabi metas. Bet viss OK, ražo tik tālāk!

Pievienot komentāru