Laukos
Lauku sēta

Dārznieks: Sala dēļ siltumnīcas nācās kurināt neierasti daudz0

Foto: Inga Ozola, Latvijas Radio

Sala dēļ siltumnīcas šoziem vajadzēja neraksturīgi daudz kurināt, intervijā Latvijas Radio atzina Durbes novada ziedu audzētājs dārznieks Jānis Putra.

Durbes novada siltumnīcās jau sākuši kuplot puķu stādi, kas vasarā greznos Liepājas puķu podus un krāšņās dzīvnieku skulptūras. Dārznieks J.Putra vairākus gadus piedalās konkursos, lai nodrošinātu puķu stādus pilsētai. Dārznieks stāsta, ka šogad pavasaris sācies vēlāk un lielajā salā nācies kārtīgi kurināt siltumnīcas, grūtāk klājies arī ar kallu izziedināšanu.

“Kamēr bija mazās siltumnīcas, kur stādīt augus, tikmēr bija labi, bet tagad vairs nav kur stādīt, jāliek neapkurināmā, sākas problēmas. Jāliek lielā siltumnīcā, papildus jāslēdz sildītāji, lielāki izdevumi gada beigās. Pēdējos gadus varēja šajā laikā droši stādīt lielajā siltumnīcā. Visu liekam zem agrotīkliem, jo sola vēl salnas, lai neapsalst,” stāsta Putra.

Saules trūkums un aukstums, visticamāk, negatīvi ietekmējis arī kallas, kas nu jau vairākus gadus aug Putras siltumnīcās. Tagad viņš izdomājis kallu vietā audzēt tulpes, kas ir pieprasītākie ziedi arī aizvadītajā 8.martā.

“Esmu runājis ar citiem audzētājiem, ka šogad nezied. Citus gadus ir bijuši 5000 ziedu, tagad tikai divi tūkstoši. Tas nav vajadzīgais daudzums, lai tas būtu izdevīgi.
Tā malkas kurināšana – izdevumi pārāk lieli. Lai jaunie stādi varētu siltumnīcās izdzīvot, nācās pamatīgi kurināt,” klāsta dārznieks.

Katru gadu tirgū parādās jaunas modes tendences, turklāt cilvēki cītīgi seko līdzi tam, kas tiek rakstīts žurnālos par dārzu kopšanu, tad nu dārzniekam nākas būt modram, lai izdabātu cilvēku vajadzībām. Radošam jābūt arī darbā, kad nodrošina ar ziediem pilsētu. Sava specifika ir vējainajai Liepājai. Jāizdomā, kā košāk piepildīt ziedu dzīvnieku skulptūras, stāsta Jānis. „Šogad būs trīs dzīvnieki – taurenis, gliemezis un bruņurupucis. Jāuzstāda 1. jūnijā, tur ir tūkstošiem stādu, turklāt katrs ir savādāks,” norāda dārznieks.

Viņš atklāj vēl kādu interesantu faktu par latviešu tradīcijām un interesēm – ziedi izkonkurējot sportu . “Kad ielieku reklāmu par sportu, kas ir mans otrs hobijs, tad to skatās mazāk. Vienu dienu ieliku kallu ziedus, divās dienās 3000 skatījumu. Latvietim vairāk patīk rušināties pa zemi,” viņš secina.

Dārzniekiem pļaujas laiks padarītajam siltumnīcās sāksies Mātes dienā, kad puķu podi ir pieprasīta dāvana. Līdz tam vēl divi mēneši darba siltumnīcās – pārstādot un laistot puķu podus.

LA.lv