Piens, Veikalā un tirgū

Divas paciņas, dubulta starpība. Uzkrājumu dēļ veikalos absurdas sviesta cenas

Pēc pērn augustā piedzīvotā krasā cenas kāpuma Latvijā šā gada martā beidzot sāka samazināties sviesta cena, tomēr veikalu plauktos patlaban vērojama aina, kad līdzās atrodas sviesta paciņas pat ar divkāršu cenas atšķirību.

Kā portālam laukos.lv atzina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe, šādu absurdu situāciju diktē uzkrājumi, kurus “sviesta panikas” laikā veikuši mazumtirgotāji.

“Latvijā beidzot sāk samazināties sviesta mazumtirdzniecības cena, tomēr vēl kādu laiku būsim spiesti pirkt tirdzniecības tīklos esošā dārgā sviesta uzkrājumus. Tos tirgotāji iegādājās sviesta panikas laikā un tagad to ir grūti pārdot, jo pasaulē sviesta cena jau sen kritusies. Tāpēc vienā un tajā pašā veikala plauktā ir nopērkama sviesta paciņa, kuras cena par kilogramu ir 6.50 eiro, gan par 14.99 eiro. Vienkārši tās ir dažādu ražotāju sviesta paciņas,” teica Gulbe.

Viņa arī atzina, ka, neraugoties uz pēdējo mēnešu laikā novēroto sviesta cenas samazinājumu, gada griezumā sviesta un citu piena tauku produktu cenas tomēr ir būtiski augušas. Tikmēr šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar pērno decembri, cenas samazinājums skāris tādas produktu kategorijas kā dienvidu augļi un dārzeņi.

Kā liecina LTVC rīcībā esošā informācija, lielākais cenu pieaugums – par 77% – pirmajā ceturksnī bija vietējiem gurķiem – no 1,89 eiro līdz 3.34 eiro par vienu kilogramu. Burkāniem cena auga no 0.35 eiro/kg līdz 0.61 eiro/kg, plūmēm – no 2.39 eiro/kg līdz 3.44 eiro/kg, banāniem – no 1.37 eiro/kg līdz 1.61 eiro/kg, dzeltenajai paprikai un olīveļļai (metālā kārbā) attiecīgi no 2.88 eiro/kg līdz 3.32 eiro/kg un no 5.17 eiro līdz 5.96 eiro par vienu litru.

Degvīnam (“3 graudu”) cena pieauga no 4.75 eiro līdz 5.42 eiro par puslitru, lielogu dzērvenēm spainītī un 9% biezpienam attiecīgi no 2.89 eiro līdz 3.29 eiro par vienu litru un no 4.36 eiro/kg līdz 4.96 eiro/kg.

Savukārt ievērojamākais cenu samazinājums – par 47% – pirmajā ceturksnī bija importa tomātiem – no 3.14 eiro/kg līdz 1.68 eiro/kg/ Galviņkāpostiem cena saruka no 0.38 eiro/kg līdz 0.27 eiro/kg, apelsīniem – no 1.47 eiro/kg līdz 1.22 eiro/kg, salātiem podiņā – no 0.89 līdz 0.69 eiro par iepakojumu, kartupeļiem – no 0.42 eiro/kg līdz 0.37 eiro/kg, galda bietēm, bumbieriem un margarīnam “Rama clasic” – attiecīgi no 0.33 eiro/kg līdz 0.29 eiro/kg no 1.60 eiro/kg līdz 1.43 eiro/kg un no 1.31 līdz 1.17 eiro par 400 gramu iepakojumu.

Ja salīdzina šī gada marta cenas ar 2017.gada marta cenām, lielākais cenu pieaugums – par 42% gada laikā ir bijis burkāniem – no 0.43 eiro/kg līdz 0.61 eiro/kg, sviestam ar tauku saturu 82-82.5% – no 7.53 eiro/kg līdz 10.23 eiro/kg, skābajam krējumam ar t.s.25% – no 2.70 eiro/kg līdz 3.49 eiro/kg, “Janagold” āboliem – no 1.02 eiro/kg līdz 1.28 eiro/kg.

Saldajam krējumam “Kārums” ar t.s.10% cena pieauga no 0.93 eiro līdz 1.16 eiro par 200 g, 9% biezpienam – no 4.14 eiro/kg līdz 4.96 eiro/kg, skābajam krējumam ar t.s.15% – no 2.79 eiro/kg līdz 3.29 eiro/kg, pilnpienam ar t.s.3.5% – no 1.10 eiro līdz 1.29 eiro par vienu litru, L izmēra olām un lielogu dzērvenēm spainītī – attiecīgi no 1.59 eiro līdz 1.83 eiro par 10 gab. un no 2.86 eiro līdz 3.29 eiro par litru.

Savukārt lielākais cenu samazinājums gada laikā ir bijis importa tomātiem – no 3.26 eiro/kg līdz 1.68 eiro/kg, sarkanajai paprikai – no 4.02 eiro/kg līdz 2.90 eiro/kg, cukuram – no 1.15 eiro/kg līdz 0.85 eiro/kg, maltai kafijai “Merrild” – no 15.66 eiro/kg līdz 11.76 eiro/kg, dzeltenajai paprikai – no 4.37 eiro/kg līdz 3.32 eiro/kg, , importa gurķiem – no 3.98 eiro/kg līdz 3.16 eiro/kg, salātiem podiņos – no 0.87 eiro/kg līdz 0.69 eiro/kg, apelsīniem – no 1.47 eiro/kg līdz 1.22 eiro/kg, vājpienam ar t.s. 0.5% – no 0.88 eiro līdz 0.75 eiro par litru un mandarīniem – no 2.23 eiro/kg līdz 1.93 eiro/kg.

“Kafijai un cukuram cena ir samazinājusies pasaules tirgus tendenču dēļ. Savukārt šis pavasaris Eiropā nav bijis tik nelabvēlīgs kā pagājušajā gadā, kad Spānijā un citur tomāti un apelsīni bija redzami zem sniega, tāpēc šo valstu produkcija šogad ir lētāka. Tāpat uz dažiem augļiem un dārzeņiem ietekmi ir atstājis samazinātais pievienotās vērtības nodoklis,” rezumēja Gulbe.

8 Komentāri

 1. Ir sācies īstais pavasaris, dienas nu jau acīmredzami kļuvušas garākas par tumšo laiku. Vai pāršķirsi lapu savā dzīvē, atstājot pagātnē, kas pieder pagātnei, atverot durvis dzīvei, par kādu vienmēr esi sapņojusi? Jauns auto, sava dzīves telpa, jauni draugi, piepildītas attiecības, vaļasprieks un aizrautība ar dzīvi. Padari 2018. par labāko gadu, ko esi piedzīvojusi! Piedalies lielākajās Rietumeiropas un Amerikas loterijās un esi gatava jebkurām dabas un savām kaprīzēm jau pēc nākošās nedēļas nogales. Reģistrējies pie licensēta brokera https://goo.gl/X17csF , saņem bezmaksas biļeti un, izmantojot Pilnā Mēness jaudīgo enerģiju, sāc jaunu dzīvi, kas pārspēj tavus vispārdrošākos sapņus!

 2. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru