Laukos
Graudkopība

Dobelē sāk būvēt daudzmiljonu ražotni1

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Graudu pārstrādes uzņēmums AS “Dobeles dzirnavnieks” ceturtdien svinīgi iemūrēs kapsulu jaunajā 18 miljonus eiro vērtajā bioloģisko produktu ražotnē

Ar kapsulas iemūrēšanu uzņēmums uzsāk Baltijā lielākās bioloģisko graudu pilnas pārstrādes infrastruktūras izveidi Dobelē. Tā ietvers laboratoriju, bioloģisko graudu pieņemšanas, priekšattīrīšanas, pirmapstrādes tehnoloģijas un uzglabāšanas torņus, kā arī atsevišķu bioloģisko graudaugu pārslu ražotni. Šim projektam būs būtiska ietekme Latvijas bioloģiskās nozares ilgtermiņa attīstībā, radot produkciju ar augstu pievienoto vērtību un kāpinot ienesīgumu, “LB” uzzināja uzņēmumā.

Plānotie ieguldījumi jaunās infrastruktūras izveidē ir 18 miljoni eiro. Jau iepriekš “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils izteicās, ka šobrīd Baltijas valstīs nav pieejama laboratorija padziļinātai bioloģisko graudu analīzei, tāpēc ikviens paraugs tiek sūtīts uz Vāciju pārbaudei. Tā kā šis ir laikietilpīgs process, kas turklāt sadārdzina kopējās ražošanas izmaksas, viens no būtiskiem projekta ieguvumiem būs Baltijā pirmās un vienīgās bioloģiskās laboratorijas izveide Dobelē.

“Moderna un atbilstoši sertificēta laboratorija sniegs iespēju ikvienam tirgus dalībniekam to izmantot bioloģiskās lauksaimniecības pētījumiem un produktu analīzei,” uzsver K. Amsils. Viņš paredz, ka piecu gadu laikā pēc projekta realizēšanas Latvijā audzēto bioloģisko graudu īpatsvars pieaugs no patlaban esošajiem 3% līdz 10% 2026. gadā: “Mūsu jaunizveidotā infrastruktūra veicinās bioloģisko graudu ražošanu un pārstrādi Latvijā, ļaujot lauksaimniekiem strādāt ar lielāku peļņu un nodrošināt stabilitāti.”

“Dobeles dzirnavnieks” jau tagad ir lielākais bioloģisko pārslu ražotājs un vienīgais bioloģiskās lopbarības ražotājs Latvijā. Pēc projekta īstenošanas uzņēmuma pārstrādāto bioloģisko graudu apjoms pārsniegs 40 tūkst. tonnu, kas ir sešas reizes vairāk nekā 2017. gadā. Paredzams, ka vairāk nekā 95% uzņēmumā saražoto ekoloģisko graudaugu pārslu tiks eksportētas, tādējādi būtiski veicinot augstas pievienotās vērtības produktu eksportu un sniedzot iespēju Latvijai ieņemt konkurētspējīgu pozīciju pasaules bioloģisko produktu tirgū. Jau pērn Lauksaimnieku nevalstisko organizāciju konsultatīvā padome, kuru pārstāv Zemkopības ministrijas un Latvijas lauksaimnieku organizāciju pārstāvji, izskatīja un atbalstīja šo AS “Dobeles dzirnavnieks” projektu kā stratēģiski nozīmīgu. Projektu paredzēts pabeigt līdz 2020. gada beigām, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu.

Lai arī tendence ir pozitīva un Latvijā ik gadu pieaug bioloģiski sertificēto saimniecību skaits un saražoto graudaugu apjoms, patlaban nozares attīstību kavē nepietiekamie resursi un infrastruktūras trūkums bioloģisko graudu pirmapstrādes un pārstrādes jomā. Paredzams, ka “bioloģisko graudu nozares attīstība un ražošanas pieaugums ievērojami palielinās nozares ilgtermiņa ienesīgumu un pozitīvi ietekmēs arī pārējās bioloģiskās lauksaimniecības apakšnozares, piemēram, lopkopību un piensaimniecību, kuru izaugsmi līdz šim kavējusi sertificētas bioloģiskās barības nepietiekamā pieejamība”.

Jau ziņots, ka visā ES, tostarp Latvijā, pieaug pieprasījums pēc bioloģiskās pārtikas. Arī pašmāju zemnieki sasparojušies un palielina bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas apjomu. Tiesa, no saražotajiem bioloģiskajiem graudiem 2017. gadā tikai 32% realizēti kā bioloģiskā produkcija, pārējais pārdots kā konvencionāli graudi vai arī izmantots pašu saimniecībās, liecina Zemkopības ministrijas informācija.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Tele2” atkārtoti iesniedzis sūdzību IUB par Zemkopības ministrijas mobilo sakaru pakalpojumu iepirkumu
4 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Konkursa “Sakoptākais mežs” žūrija apmeklējusi konkursantu īpašumus Latgalē
23 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
LOSP izbraukuma sēdē debatēs par lauksaimniecības nozares aktualitātēm
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Tas ir pārpratums, saka KNAB aizturētais Ogres mērs Helmanis
24 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Vai nodokļu reforma aprija fiskālo telpu? 1
1 stunda
LE
LETA
Laukos
PVD apturējis divu “Pakistānas kebabs” uzņēmumu darbību 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Nacionālā Apvienība paziņo, kā rīkosies pēc Ogres mēra aizturēšanas
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Latvijā ir labi apstākļi – Tambijevs par gatavošanos sezonai un nobriešanu KHL
47 minūtes