Laukos
Gaļa un zivis

Dobeles un Rundāles novadu iekļauj otrajā ĀCM riska zonā0

Meža cūka mežā Daugavpils novada Demenes pagastā. Foto: Ivars Soikāns. LETA,

Saistībā ar Eiropas Komisijas lēmumiem par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) riska zonu teritoriju maiņu precizētas pirmās un otrās zonas teritorijas Latvijā, paredz valdības apstiprinātie grozījumi ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā.

Grozījumi paredz, ka otrajā riska zonā iekļauts viss Dobeles novads, kā arī viss Rundāles novads. Vairāki šo novadu pagasti iepriekš bija pirmajā riska zonā.

Otrā riska zona ir noteikta arī Kuldīgā.

Saistībā ar jauniem Eiropas Komisijas lēmumiem precizēta arī ĀCM riska zonu teritorija Lietuvā un Polijā. Riska zonu teritorija mainīta arī Čehijā.

Grozījumi noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr tā tiek noteikta kā aizsardzības zona ap otro vai trešo riska zonu. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) noteiktās biodrošības normas.

Par otro riska zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

LA.lv