Laukos
Bizness

Dogo sāga. Dāņi oficiāli apstiprina kļūdu testa izvēlē “Dogo” parauga izmeklēšanā0


“Dogo” zīmola barības partija, kurā PVD atklāja neatļauto vielu karbamīdu
“Dogo” zīmola barības partija, kurā PVD atklāja neatļauto vielu karbamīdu
Foto PVD

Dānijas laboratorija “F¸devarestyrelsens Laboratorie Aarhus” ir apstiprinājusi, ka, izmeklējot uzņēmuma “Tukuma straume” ražotās barības paraugus, ir kļūdījusies testēšanas metodes izvēlē, sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

“Dānijas laboratorija ir oficiāli apstiprinājusi, ka dzīvnieku barības paraugi izmeklēti, izmantojot 420, nevis 435 nanometru viļņu garumu, kā to paredz Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti, ja izmeklējamais paraugs satur aminoskābes,” sacīja Meistere.

Viņa piebilda, ka pēc konsultācijām ar Eiropas Komisijas (EK) dzīvnieku barības ekspertu, PVD ir saņēmis mutisku apstiprinājumu, ka PVD kā uzraugošās institūcijas rīcība, saņemot analīžu rezultātus un nezinot, ka tie ir veikti, izmantojot nepareizo viļņu garumu, ir bijusi profesionāla un pareiza. PVD gaida tam arī oficiālu apstiprinājumu.

Papildus tam Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “Bior” (“Bior”) un PVD plāno informēt ES references laboratoriju par nepieciešamību pārskatīt laboratoriskās metodes, ar kurām tiek noteikta karbamīda klātbūtne dzīvnieku barībā, jo kļūdas risks to nosakot, ir arī izmantojot 435 nanometru viļņu garumu. Līdz ar to šādus analīžu rezultātus nevar izmantot valsts uzraudzības darbību veikšanai, piebilda PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja.

Meistere sacīja, ka PVD neizvēlas ārvalstu laboratorijas, kurās tiek izmeklēti paraugi. Oficiālo paraugu laboratoriskos izmeklēšanu PVD kompetencē esošajās valsts uzraudzības un kontroles jomās atbilstoši Veterinārmedicīnas likumam, veic “Bior” vai arī “Bior” meklē ārvalstu laboratoriju, kura to var izdarīt, ja “Bior” pats kādus izmeklējumus neveic.

Jau ziņots, ka “Tukuma straume” plāno tiesas ceļā piedzīt zaudējumus, kas kompānijai radušies suņu barības “Dogo” un kaķu barības “Ņau ņau” kļūdaino analīžu dēļ.

Tāpat ziņots, ka PVD oktobra sākumā atcēla visus “Tukuma straume” piemērotos ierobežojumus suņu barības “Dogo” un kaķu barības “Ņau ņau”, kā arī izejvielu izplatīšanai, jo no Austrijas laboratorijas “Osterreichische Agentur fur Gesundheit und Ernarungsicherheit GmbH” saņemtajos analīžu rezultātos neatļautā viela karbamīds (urīnviela) nebija konstatēts.

Vienlaikus PVD pieprasīja Dānijas Valsts Veterinārajai un pārtikas laboratorijai skaidrojumu, vai uzņēmuma “Tukuma straume” ražotās barības paraugi, kuros iepriekš laboratorijā tika konstatēts karbamīds, ir izmeklēti ar atbilstošu metodi. “Tukuma straumes” ražotajā barībā “Dogo ar mājputnu gaļu” augusta vidū tiks konstatēts karbamīds, bet vēlāk karbamīds tika atklāts arī citos laboratoriskajai izmeklēšanai nosūtītajos “Tukuma straumes” ražoto produktu un ražošanā izmantoto izejvielu paraugos.

Vēlāk “Tukuma straume” saņēma neatkarīgas, akreditētas un starptautiskas laboratorijas “Agrolab Group” analīžu rezultātus, kuri neapliecināja karbamīda esamību uzņēmuma ražotajā barībā suņiem un kaķiem.

Karbamīds (urīnviela) ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt vispār.

LA.lv