Laukos
Tehnika

“Druvas” saimniekam ir naktssargs. Nozagti jau divi traktori 0

Latvijas un Lietuvas pierobežā pieaug lauksaimniecības tehnikas zādzību skaits. Neskatoties uz dažādajām drošības sistēmām, zemnieki atzīst, ka garnadžu priekšā jūtas bezspēcīgi, ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Nelūgtie ciemiņi zemnieku saimniecībās sāka parādīties līdz ar robežas atvēršanu, tad arī masveidā sāka pazust lauksaimniecības tehnika. Par zagļu upuri kļuvis arī piena lopkopis Mairis Grandbergs. “Kaimiņi redzēja, ka traktors aizbrauc, veikli bija zvans un es skrēju pakaļ. Visu nakti pa Lietuvu dzenājoties pakaļ, no rīta atradu. Zagļi bija jau pamukuši, traktors kādus 100 metrus mežā no ceļa bija iedzīts.” Notikušais bija tieši pirms gada, un kopš tā laika drošības sistēma fermā tika pastiprināta. “Ir daudzas negulētas naktis pēc šī gadījuma, jo pie katra signāla, kas nāk par katru kustību, diemžēl ir arī viltus signāli, nākas celties, braukt un skatīties.”

Zemnieku saimniecības “Druvas” saimniekam Vidmantam Krapauskim tā nepaveicās kā kaimiņam. “Es to visu piedzīvoju desmit gadus atpakaļ. Gada laikā aizdzina vienu traktoru, pēc tam bija ielaušanās šķūnī, kur tehnika stāv. Pēc tam [traktoru] “Belarus” aizdzina.” Šobrīd jau viss sapirkts vietā un vēl ar lielāku vērienu, tāpēc izdarīts viss maksimālais, lai nodrošinātos pret zagļiem. “Man ir arī naktssargs fermā, kas citur nav, bet man ir. Tā faktiski ir spiesta lieta.”

Zemnieki paši un arī apkārtējie redzējuši, ka fermas regulāri novēro. “Kaimiņš kalnā dzīvo. Teica, ka ir redzējis busu, kur viens vīrs stāv ar binokli un uz šo pusi skatās. Pērn ražas laikā mēs vienu mašīnu, kura aizdomīgi stāvēja krustojumā un skatījās, paši pavadījām līdz robežai.”

Zādzībās zemnieki vaino kaimiņus lietuviešus, lai gan atzīst, ka, visticamāk, arī pašu bāleliņi iesaistīti. Zemnieki šīs problēmas sakarā jūtas bezspēcīgi. “Mēs te pamesti “pasaules” malā, neviens mūs nesargā, pašiem nākas sevi sargāt,” saka Grandbergs, atzīstot, ka uz policiju nepaļaujas. “Vienkāršāk taču pilsētā ir uzrakstīt soda kvīti, ka nepareizi apstājies, nekā braukt naktī meklēt.” Tikmēr Krapauskis saka, ka viņam traktoru pat piedāvājuši atpirkt. “Man piedāvāja traktoru atpirkt par lielu naudu. Tad, kad uzrakstīju policijā iesniegumu, visi zvani beidzās – zemtekstu paši sapratīs, kas gribēs.”

Lauksaimniekus pārstāvošās organizācijas uzskata, ka viennozīmīgi ir jāpastiprina policijas spēki pierobežā. “Parasti šīs tehnikas vienības aizdzen pirms sezonas vai sezonas laikā. Tad lauksaimniekiem šīs apdrošināšanas summas neko neizsaka, jo mums traktortehniku vajag, lai varētu apstrādāt laukus un saimniekot. Vairumā gadījumu šī tehnika caur Latvijas un Lietuvas robežu aizceļo jau tālāk nezināmā virzienā – vai Austrumeiropā vai tehnika [tiek] iztirgota rezerves daļās,” saka biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Tomēr šī ir pirmā reize, kad lauksaimnieku palīgā saucieni sadzirdēti. Šonedēļ valdošās koalīcijas partijas saistībā ar lauksaimniecības tehnikas zādzībām pierobežā vienojās veidot darba grupu.
Vairāk par traktorzagļiem lasiet šeit

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
51 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
43 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstu galvaspilsētās būtiski sarukusi benzīna cena
1 stunda