Meži, Mežizstrāde

Dūklavs: Noteikumos par koku ciršanu mežā plānots panākt kompromisu pušu interesēs

Zemkopības ministrija (ZM) darīs visu iespējamo, lai grozījumos Ministru kabineta (MK) noteikumos “Par koku ciršanu mežā” un “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumos” panāktu kompromisu visu pušu interesēs, šodien nozares konferencē sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

“Darīsim visu iespējamo, lai panāktu kaut kādu saprotamu kompromisu abu pušu interesēs,” sacīja ministrs, norādot, grozījums noteikumos nav plānots veikt vienas puses, piemēram, meža īpašnieku interesēs, bet iecerēts ņemt vērā arī dabas aizstāvju intereses.

Vienlaikus ministrs piebilda, ka arī mežu īpašnieki ir ieinteresēti maksimāli pareizā un ekonomiski izdevīgākā laikā gūt ienākumus, nenodarot būtisku kaitējumu dabai vai ekosistēmai.

Dūklavs norādīja, ka jautājums par grozījumiem abos noteikumos joprojām ir dienaskārtībā un diskusijas par to turpināsies. Dūklavs atzina, ka diezgan daudz tiek diskutēts par galvenās cirtes caurmēra izmaiņām, par kurām joprojām nav panākts kompromiss.

Zemkopības ministrs piebilda, ka aktīvas diskusijas nozarē turpinās arī par valstī notiekošo biotopu kartēšanas procesu, kas ir aktuāli gan privātajos, gan valsts mežos.

“Pienāk ziņas, ka cilvēki, uzzinot, ka sekos kartēšana, ātri cenšas izmantot iespēju nocirst kādas platības, lai gan tas varbūt nebija plānots, vajadzīgs un varbūt tirgus situācija nav tā pati labākā,” sacīja ministrs.

Viņš pauda personisku viedokli, ka viens no risinājumiem, kā biotopu kartēšanas procesā rīkoties attiecībā pret meža zemju īpašniekiem, ir izmaksāt kompensāciju par kādas teritorijas noteikšanu kā aizsargājamo platību, ja saimnieciskā darbība tajā būs liegta.

“Protams, ka gribam gūt ienākumus no tā, kas mums pieder, kas ir mūsu īpašums. Ja ir aizliegums un man ir gatavi par to adekvāti samaksāt, jo negūstu iespējamo peļņu, es uzturu šo biotopu un saudzēju to. Es domāju, ka tas ir risinājums,” teica Dūklavs.

Zemkopības ministrs atzina, ka šis gads ir bijis sarežģīts gan lauksaimniekiem, gan mežsaimniekiem. Tomēr, neraugoties uz mežizstrādei nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, meža nozares eksporta kopējā vērtība arī šogad varētu sasniegt divus miljardus eiro. “Divus miljardus visādā ziņā eksportā būsim sasnieguši un [meža nozares īpatsvars iekšzemes] kopproduktā būs vairāk nekā 5,2%. Eksportā meža nozare veido vismaz 20%, kas ir ievērojami rādītāji Latvijas ekonomikai kopsummā,” uzsvēra ministrs.

Viņš teica, ka atzinīgi vērtējams arī tas, ka nozare aktīvi apgūst Eiropas Savienības (ES) līdzekļus. Piemēram, līdz šim ir izmantoti jau vairāk nekā 90% no ES fondu līdzekļiem pieejamā atbalsta jaunaudžu retināšanai un kopšanai.

Jau ziņots, ka trešdien Salaspilī norisinās meža nozares konference, kurā plānots runāt par grozījumiem Ministru kabineta (MK) noteikumos “Par koku ciršanu mežā” un “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumos” un citiem jautājumiem.
Vairāk par strīdīgajiem grozījumiem lasiet šeit

1 komentārs

  1. Man nav skaidrs :KĀPĒC LATVIJĀ NAV VAIRS MEŽSAIMNIECĪBAS UN MEŽRŪPNIECĪBAS MINISTRIJA , Kadā sakarā ar meža lietām nodarbojas lauksaimnieks kuram nav atbilstoša mežsaimnieciskā izglītība ????

Pievienot komentāru