Laukos
Graudkopība

Dūklavs plūdu postažu lēš uz 37,3 miljoniem eiro0

Foto LETA

Plūdi Latvijas lauksaimniekiem provizoriski ir radījuši 37,3 miljonu eiro zaudējumus, atzina zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

Viņš norādīja, ka šādas provizoriskas aplēses izteiktas, ņemot vērā lauksaimnieku pieteikumus kompensācijām par plūdos cietušajām platībām.

Dūklavs arī informēja, ka līdz šim no kompensācijai pieteiktajām platībām apsekoti apmēram 70%. Kad šis darbs būs noslēdzies, būs zināms precīzs plūdu radīto zaudējumu apmērs.

Patlaban Lauku atbalsta dienests (LAD) un Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs turpina plūdos cietušo platību apsekošanas darbu. Plūdu teritoriju apsekošana norit, izmantojot cilvēku resursus un tehnoloģiskās iespējas – dronus un satelītattēlus.

“Ne jau 100% teritoriju 29 novados, kuros izsludināta ārkārtas situācija, laukus klāja ūdens. Taču tur, kur tā bija, viss ir pagalam,” sacīja ministrs, piebilstot, ka šādā situācijā nelīdzēja arī labāki laikapstākļi vēlāk, jo raža jau bija gājusi bojā.

Jau ziņots, ka lauksaimnieki kompensāciju saņems par 2017.gadā Vienotajā iesniegumā deklarētajām lauksaimniecības kultūraugu platībām un par 2017.gada ziemāju sējumiem 2018.gada ražai, kuri apsekošanas rezultātā tiks atzīti par plūdos pilnībā bojā gājušiem. Kompensāciju par sienu saņems saimniecības, ja tām LAD dzīvnieku reģistrā ir reģistrēti lauksaimniecības dzīvnieki zālēdāji, un apsekošanā tiks konstatēts, ka sagatavotais siens gājis bojā plūdu dēļ.

Zaudējumu apmēru plānots rēķināt, ņemot vērā noteiktās vidējās izmaksas uz hektāru attiecīgajām kultūrām. Tās tiks segtas daļējā apmērā. Kopējā kompensāciju izmaksai nepieciešamā summa tiks aprēķināta, ņemot vērā apzinātās bojā gājušās platības.

Plānots, ka kompensācijas tiks izmaksātas līdz šā gada beigām.

LA.lv