Laukos
Politika

Dūklavs: Tiešmaksājumus jāizlīdzina ne vēlāk kā nākamajā ES budžeta plānošanas periodā0

Foto: Fotolia

Tiešo maksājumu izlīdzināšanas procesam, sasniedzot Eiropas Savienības (ES) vidējo maksājumu līmeni, ir jānoslēdzas ne vēlāk kā nākamajā ES daudzgadu budžeta 2021.-2027.gadam periodā, uzsver zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Zemkopības ministrija (ZM) informē, ka Dūklavs ceturtdien, 5.oktobrī, tiksies ar ES Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu, kurš Latviju apmeklēs darba vizītē. Zemkopības ministrs ar komisāru pārrunās Latvijas lauksaimniekiem patlaban un nākotnē aktuālos jautājumus, tostarp ES Kopējo lauksaimniecības politiku nākotnē.

“Ar komisāru runāšu arī par tiešmaksājumu nākotni. Kopējais finansējums, kuru Latvija saņem, joprojām ir viszemākais ES dalībvalstu vidū. Latvijas lauksaimnieki ar ļoti lielām cerībām skatās uz finansējuma izlīdzināšanu, lai būtu nodrošināti vienlīdzīgi konkurētspējas nosacījumi visu ES dalībvalstu zemniekiem. Tiešo maksājumu izlīdzināšanas procesam, sasniedzot ES vidējo tieši maksājumu līmeni, ir jānoslēdzas pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā nākamajā ES daudzgadu budžeta 2021.-2027.gadam periodā,” pirms tikšanās uzsvēra Dūklavs.

Tāpat tikšanās laikā zemkopības ministrs informēs ES komisāru par kritisko situāciju, kurā nonākuši daudzi lauksaimnieki pēc augusta un septembra ilgstošajām lietavām Latgalē, Vidzemē un Sēlijā. ZM atgādina, ka lietavu nodarītie postījumi ir visaptveroši un ar tālejošām postošām sekām – iznīcināta šā gada raža, un zemes turpmāka apstrādāšana ir apstājusies. Ārkārtējā situācijā nonākušie Latvijas lauksaimnieki cieš lielus zaudējumus un nebūs spējīgi izpildīt uzņemtās saistības.

“Pēc kopējo zaudējumu aprēķināšanas izvērtēsim iespēju izmantot ES Solidaritātes fonda paredzētos pasākumus, jo neizslēdzam iespēju, ka minimālais zaudējumu slieksnis šī fonda apgūšanā būs sasniegts. Tā kā ES Solidaritātes fonds neparedz atbalstu lauksaimniekiem, šajā lauksaimniekiem ārkārtējā situācijā vērsīšos pie komisāra Hogana, lai izmantotu paredzētās iespējas piemērot ES atbalsta pasākumus Latvijai ārkārtējā situācijā,” sacīja zemkopības ministrs.

Jau ziņots, ka šogad 5.septembrī Dūklavs neformālajā ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Tallinā uzsvēra, ka tiešo maksājumu izlīdzināšana veicinās vienlīdzīgāku konkurenci starp ES dalībvalstu lauksaimniekiem un nodrošinās vienlīdzīgu atbalstu krīzes situācijā. Zemkopības ministrs norādīja, ka arī tiešie maksājumi ir risku pārvaldības instruments, jo tiem ir ienākumus stabilizējoša ietekme. Nonākot grūtībās, lauksaimnieks ar lielākiem tiešajiem maksājumiem ir labvēlīgākā situācijā.

LA.lv