Laukos

Dūklavs un Apinis apbalvos veselīga uztura ražotājus Latgalē0

“Kotiņu” produkcija. Foto – Valdis Semjonovs

Šodien zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis apmeklēs trīs zemnieku saimniecības Latgalē, kurām pasniegs LĀB jau par tradīciju kļuvušo apbalvojumu “Valetudo Patriae” (veselība dzimtenei) par veselīgu pārtikas produktu ražošanu, informēja Zemkopības ministrijā.

LĀB apbalvojumu “Valetudo Patriae” saņems zemnieku saimniecība “Sollomina muiža” Aglonas novada Aglonas pagastā, zemnieku saimniecība “Kotiņi” Viļakas novada Šķilbēnu pagastā un individuālais komersants Kārlis Mieriņš Viļakas novada Susāju pagastā.

Daudznozaru saimniecība “Sollomina muiža” atrodas 1,5 kilometru no Aglonas bazilikas, dabas parka “Cirīša ezers” krastā. Kopš 2002.gada saimnieko videi draudzīgi – ar bioloģiskām metodēm, apsaimnieko vairāk nekā 45 hektārus zemes. Saimniecībā ir desmit slaucamas govis. Saimniecībai ir arī mājražotāja status, kas ļauj pašiem gatavot dažādus sierus. Saimnieki labprāt uzņem ciemiņus, kas var nakšņot viesu mājā. Tāpat ekskursantiem ir iespēja iegādāties bioloģiskās lauksaimniecības produktus, degustēt upeņu vīnu un mājas sieru.

“Kotiņu” saimniecības pamatnodarbošanās ir graudkopība. Tā ir viena no lielākajām sēklaudzēšanas saimniecībām Latvijā. Kā papildus nodarbošanās ir rapšu eļļas un pārtikas miltu ražošana un realizācija. Pupu, rapšu lauku apputeksnēšanai izmanto saimniecībā esošās bites. Pateicoties jaunākajam “Kotiņu” projektam “Graudaugu audzēšanas un pārstrādes nozares attīstība un modernizācija”, “Kotiņos” ražo inovatīvu produktu – lobītas granulētas pupas, lobītus zirņus, grūbas un putraimus. Vietējām pupām ir liels potenciāls un labas noieta iespējas.

“Mieriņi” ir liela lauku saimniecība pļavu un mežu vidū, kas atrodas pie Latvijas robežas. Latgales laukos tiek audzēti bioloģiski dārzeņi un lopi. “Mieriņu” saimniecībai kopš 2004.gada ir piešķirts bioloģiskās saimniecības sertifikāts.

LĀB apbalvojumu “Valetudo Patriae” zemkopības ministrs un LĀB prezidents pasniedz Latvijas lauksaimniekiem, zivsaimniekiem un pārtikas ražotājiem par sasniegumiem veselīgu uzturproduktu ražošanā, veselīga uztura lietošanas un veselīga dzīvesveida veicināšanā, kā arī par izciliem Latvijā ražotiem uzturlīdzekļiem, ko ārsti iesaka ikdienas vai speciālajā diētiskajā uzturā.

LA.lv