Laukos

Dundadznieki jūlija nogalē rīkos Sklandraušu festivālu0

Foto: Ainārs Gaidis

Jūlija nogalē Dundagā notiks festivāls “Pie galda, pie goda, pie labiem ļaudīm”, kurā tiks godināts novada simbols – sklandrausis, informē Dundagas Kultūras pils pārstāvji.

Plānots, ka pasākums sāksies plkst.11 ar koncertu Dundagas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Savukārt oficiālā svētku atklāšana būs plkst.12 parka estrādē, kam sekos deju kolektīvu, koklētāju, dziedātāju priekšnesumi.

Savukārt plkst.12 Dundagas pils pagalmā tiks atvērtas sklandraušu meistarošanas darbnīcas, kā arī interesentiem būs iespēja nogaršot lībiešu virtuves gardumus.

Svētkos tiks celtas godā vietējās tradīcijas, amatu un kultūras prasmes, kā arī tiks godināti ievērojami novadnieki. Svētkos viesosies arī Dundagas pils kādreizējo saimnieku Ostenzakenu dzimtas pēcnācēji. Jarika fon der Ostenzakena dejas meistarklasē bērniem mācīs baletu, bet Jans Balions – gleznotprasmi. Svētki noslēgsies ar uguņošanu un zaļumballi.

Sklandraušu festivāls notiks sestdien, 21.jūlijā un ir viens no Latvijas simtgades festivāla “Latvijas Goda aplis” pasākumiem.

Sklandrausis ir pirmais Latvijas pārtikas produkts, kura ražošanu aizsargā Eiropas Savienība. Sklandrausis 2013.gadā ir iekļauts Eiropas Komisijas reģistra sarakstā “Garantēta tradicionālā īpatnība”, līdz ar to tam jābūt gatavotam atbilstoši apstiprinātai receptūrai un pat izmēram jāatbilst noteiktiem standartiem. Sklandrausis ir apaļš plācenis, gatavots no stingras rudzu miltu mīklas un pildīts kārtās ar vārītu kartupeļu un burkānu pildījumu, Oriģinālos sklandraušus ar šādu nosaukumu patlaban drīkst cept desmit uzņēmēji, galvenokārt mājražotāji.

LA.lv