Laukos
Graudkopība

“Durbes grauds”: Kooperācija graudkopībā Latvijā ir attīstītāka nekā Lietuvā un Igaunijā0


Ražas laiks Jelgavas pusē.
Ražas laiks Jelgavas pusē.
Foto LETA

Kooperācija graudkopības sfērā Latvijā ir attīstītāka nekā Lietuvā un Igaunijā, sacīja lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča.

“Latvijā, it sevišķi graudkopības sfērā kooperācija ir ļoti stipra salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju,” teica Bēča, piebilstot, ka Igaunijā graudkopības kooperatīvi nav tik stipri kā Latvijā, taču spēcīgāki nekā Lietuvā, kur nozarē kooperācija ir mazāk attīsta. Lietuvā graudkopjiem vairāk ir jāstrādā saskaņā ar privāto kompāniju nosacījumiem.

“Domāju, ka arvien vairāk lauksaimnieku novērtē ieguvumus no kooperācijas. Ieguvēji no tā, ka kooperatīvi Latvijā veiksmīgi pastāv un darbojas, ir ne tikai paši kooperatīvu dalībnieki, bet arī pārējiem zemniekiem ir zināms labums,” sacīja Bēča. Kopumā graudkopības kooperatīvu biedru skaits Latvijā ir stabils, ar augšupejošu tendenci.

“Mums pastāvīgi aug biedru skaits. Izaugsme nav lēcienveidīga, bet stabila – katru gadu apmēram pieci līdz desmit jauni biedri,” viņš teica, ka piebilstot, ka pērn kooperatīva biedru skaits palielinājies līdz 10 jauniem biedriem. Patlaban “Durbes graudam” kopumā ir vairāk nekā 180 biedri.

Latvijas graudkopju šā gada galvenie izaicinājumi ir laika apstākļi, no kuriem būs atkarīga graudu raža, kā arī spēja atkopties pēc klimatisko apstākļu negatīvās ietekmēs uz ražām pērn sausuma dēļ un gadu iepriekš, kad mazāka graudu raža tika ievākta plūdu un lietavu dēļ.

“Kooperatīvi saviem biedriem nāk pretī dažādos veidos, meklējam risinājumus. Vismaz neviens no mūsu biedriem laika apstākļu dēļ pagājušajā gadā nav bankrotējis,” sprieda Bēča.

Informācija “Firmas.lv” liecina, ka 2017.gadā “Durbes grauda” apgrozījums bija 13,598 miljoni eiro, bet peļņa – 460 273 eiro.

“Durbes grauds” ir dibināts 2003.gadā Liepājā. Kooperatīva mājaslapā teikts, ka “Durbes grauda” pamatus ir likuši 11 lauksaimnieki, no kuriem viens pārstāvēja SIA, divi – piemājas saimniecības un astoņi – zemnieku saimniecības. Patlaban “Durbes grauds” apvieno vairāk nekā 180 biedru no Dienvidkurzemes.

“Durbes grauds” sniedz pakalpojumus graudu un rapša pirmapstrādē un realizācijā tirgū, ražošanas izejvielu sagādē, sniedz konsultācijas agronomijā, organizē izglītojošus pasākumus, kā arī nodrošina graudu kvalitātes laboratorijas pakalpojumus.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda