Laukos
Politika

Dzērienu ražotāji parakstīs memorandu depozīta sistēmas atbalstam0

Foto: LETA/Evija Trifanova

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija, Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmumu asociācija, Latvijas Alus Darītāju Savienība un Latvijas Alus Darītāju Asociācija vienojušies par mērķtiecīgu sadarbību un finansiālo gatavību, lai Latvijā ieviestu depozīta sistēmu efektīvai iepakojumu savākšanai un otrreizējai pārstrādei.

Kā norāda nozares pārstāvji, ņemot vērā to, ka Eiropas Savienība dalībvalstīm ir izvirzījusi līdz 2025. gadam nodrošināt 77%, bet līdz 2029. gadam – 90% vienreiz lietojamās plastmasas pudeļu ar vāciņiem savākšanu un otrreizēju pārstrādi, depozīta sistēma ir vienīgais ceļš, kas var nodrošināt šādu mērķu sasniegšanu.

Līdz ar to plānots, ka nākamnedēļ, 24.aprīlī AS “Latvijas Valsts meži” vēstniecībā Rīgā, Vaiņodes ielā 1 plkst.10 notiks sadarbības memoranda parakstīšana. Pasākuma laikā nozares pārstāvji un atbalstītāji skaidros savu redzējumu par depozīta sistēmas ieviešanu, kā arī depozīta sistēmas sasniegtos rezultātus citās Eiropas valstīs.

Pasākumā piedalīsies Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja un Latvijas Alus Darītāju Asociācijas valdes priekšsēdētāja Ināra Šure, Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmumu asociācijas valdes locekle Eva Sietiņsone, Latvijas Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš, Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs Vladimirs Barskovs un “Latvijas Valsts meži” Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs

Jau ziņots, ka Saeima pērn 25.oktobrī pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Iepakojuma likumā un Dabas aizsardzības likumā sagatavoja jau 2017.gada decembrī, kas paredz esošajai dalītās atkritumu apsaimniekošanas sistēmai papildus ieviest arī obligātu depozīta sistēmu atkārtoti un vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam.

Iepakojumu depozītu sistēmu Latvijā plānots piemērot ūdens, bezalkoholisko dzērienu, alus, kā arī dzērienu ar zemu alkohola saturu PET, stikla un metāla iepakojumam Latvijā. Iecerēts, ka nacionālā līmeņa operatoru veidos dzērienu ražotāju un tirgotāju asociācijas, organizējot iepakojuma atpakaļ pieņemšanu un tā apsaimniekošanu, un operatoriem būs noslēgti līgumi ar dzērienu ražotājiem un tirgotājiem. Depozīta maksa būs 10 centi par vienu iepakojuma vienību.

Depozīta sistēmas operatora ekonomiskās darbības rezultātā radīsies ieņēmumi no ražotāju/tirgotāju maksas, nepieprasītā/neizmaksātā depozīta par nesavākto iepakojumu, kā arī peļņas no savāktā iepakojuma realizācijas. Vienlaikus depozīta sistēmas operatoram radīsies arī izdevumi no izmaksātās atlīdzības tirgotājiem, izmaksām par atsevišķu iepakojuma materiālu nodošanu, loģistiku un pieņemšanas automātiem un citu aprīkojumu.

Tāpat vēstīts, ka depozīta sistēma ieviešanas process uzsākts, pamatojoties uz vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju iesnieguma.

LA.lv