Gaļa un zivis, Veikalā un tirgū

“Dzīvnieku brīvībai” pārmet vēlmi ierobežot pircēju izvēli pirkt lētākas olas

Pieprasot veikaliem tirgot tikai brīvi turētu vistu olas, dzīvnieku aizstāvji ierobežo cilvēku izvēles iespējas pirkt lētāku vai dārgāku produktu, norāda Latvijas Olu ražotāju asociācijā.

“Nešaubos, ka mēs visi vēlamies nodrošināt dzīvniekiem aizvien labākus dzīves apstākļus, bet pieprasot veikaliem netirgot sprostos turētu vistu olas, aktīvistu grupa vēlas izdarīt izvēli visas sabiedrības vārdā, neņemot vērā cilvēku iespējas. Mēs nedrīkstam ignorēt faktu, ka brīvībā turētu vistu olas maksā vismaz uz pusi dārgāk, un ne mazums Latvijas cilvēku to vienkārši nevar atļauties,” skaidro Olu ražotāju asociācijas vadītāja Solvita Gulbe.

Piemēram, Dānijā patlaban sprostos turētu vistu olas pērk tikai ap 25% patērētāju, kamēr Latvijā tie ir 98%. Šādu izvēli nosaka vispārēja valsts labklājība un dzīves līmenis.

“Vēlos uzsvērt, ka Latvijā, tāpat kā Lietuvā, olas ražo saskaņā ar Eiropas Savienības likumdošanu, ievērojot labturības prasības. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) kā kontroles institūcija regulāri pārbauda novietnes, veic saražotās produkcijas analīzes, nodrošinot pārtikas nekaitīgumu. Tāpēc, ja patiešām ir vēlēšanās mainīt dzīvnieku turēšanas kartību, šis jautājums jāskata ne veikalu, ražotāju vai pat valsts līmenī, bet gan Eiropas likumdošanas līmenī,” norāda Gulbe.

Viņa arī atgādina, ka kopš 2012. gada Eiropas Savienībā tika ieviestas stingrākas dējējvistu labturības prasības, kuras izpilda arī visi Latvijas un Lietuvas olu ražotāji. Šīs prasības ir vienas no stingrākajām pasaulē, kas arī nosaka augstāku olu cenu, ja salīdzinām ar valstīm, kurās šīs Eiropas Savienības prasības netiek piemērotas.

Saskaņā ar noteiktajiem olu tirdzniecības standartiem, dējējvistu turēšanas veidu olu marķējumā apzīmē ar vienu no šādiem skaitļiem: bioloģiski sertificētas olas – “0”; brīva turēšana – “1”; turēšana kūtī – “2”; turēšana sprostos – “3”.

Kā ziņots, šodien Rīgā pie mazumtirdzniecības tīkla “Rimi” veikala Rīdzenes ielā plānots biedrības “Dzīvnieku brīvība” rīkots pikets, lai aicinātu tirgotāju apņemties līdz 2025.gadam pilnībā atteikties no sprostos turētu vistu olu tirdzniecības. “Rimi” kā vienai no lielākajām veikalu ķēdēm Latvijā esot ļoti būtiska ietekme uz kopējo tirgu, tādēl biedrība aicina uzņēmumu rādīt priekšzīmi dzīvnieku labturības un sociālās atbildības jautājumos.

Tāpat vēstīts, ka vietnē “rimi.olucena.lv” dažu dienu laikā vairāk nekā 5000 cilvēku aicinājuši “Rimi” atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības un izmantošanas.

1.augustā Lietuvas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Tušti narvai” publicēja video materiālus no dējējvistu fermām Lietuvā, kurās ražotās olas tiekot pārdotas arī Latvijā ar “Rimi” privāto preču zīmi. Video materiālos, kas esot iegūti šovasar vistu fermās Ausienišķu un Kaušēnu ciematos, redzamas dējējvistas ar apspalvojuma trūkumu, ievainojumiem un parazītiem, kā arī nāves gadījumi fermā. Vienlaikus Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests nekonstatēja pārkāpumus uzņēmuma “Kaušēnu paukštynas” ražotnē.

Tikmēr “Rimi Latvija” pieprasījis biedrībai pārtraukt uzņēmuma nosaukuma un logo izmantošanu petīciju vietnē “rimi.olucena.lv”.

Pērn rudenī pēc “Dzīvnieku brīvības” izteiktajiem pārmetumiem Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests veica ārkārtas pārbaudes uzņēmumā “Balticovo” un atzina, ka putnu blīvums visās uzņēmuma dējējvistu novietnēs Daugavpilī, Madonā un Iecavā atbilst noteiktajām labturības prasībām, izņemot gadījumus atsevišķās mītnēs, kur vistām nav nodrošināti pakaiši jeb speciāli paklājiņi, uz kuriem putnam ir iespēja kašņāties.

Pievienot komentāru