Laukos
Politika

Rezolūcija pieņemta. Vai ēdīsim tikpat labi kā Rietumeiropā?0


“Produktu reklamēšana kā vienādu dažādās ES dalībvalstīs, kamēr patiesībā sastāvs atšķiras, ir maldinoša komercprakse,” pauž Inese Vaidere.
“Produktu reklamēšana kā vienādu dažādās ES dalībvalstīs, kamēr patiesībā sastāvs atšķiras, ir maldinoša komercprakse,” pauž Inese Vaidere.
Foto – Eiropas parlaments

Eiropas Parlaments (EP) pieņēmis rezolūciju, kurā aicina novērst preču “divējādu kvalitāti”, akcentējot, ka patērētāju diskriminācija nav pieņemama un Austrumeiropā novērotās preču kvalitātes atšķirības nepieciešams likvidēt. Līdz ar to produkti, kuru iepakojums ir identisks, bet saturs un kvalitāte – atšķirīga, vairs nedrīkstēs atrasties veikalu plauktos.

Apdraudēta vienota ES tirgus darbība

Vairākās dalībvalstīs, galvenokārt Centrāleiropā un Austrumeiropā, veikto pārbaužu un pētījumu rezultāti ir pierādījuši, ka vienotajā tirgū ar to pašu zīmolu tiek reklamēti un izplatīti atšķirīga sastāva un kvalitātes produkti. Atšķirības konstatētas ne tikai pārtikas produktos – zivju pirkstiņos, šķīstošajās zupās un šķīstošajā kafijā vai atspirdzinošajos dzērienos, bet arī tīrīšanas līdzekļos – kosmētikā, tualetes piederumos un zīdaiņiem paredzētajos produktos.

“Esam pārtraukuši absurdu, ka austrumeiropieši tiek diskriminēti ar otrās šķiras pārtiku. Proti, ka vieni un tie paši zīmola produkti atšķiras pēc satura un kvalitātes dažādās Eiropas valstīs. Piemēram, Rietumeiropā viena zīmola produkti ir izteikti kvalitatīvāki nekā tā pati produkcija, kas atrodama Austrumeiropas veikalu plauktos,” nostāju pauž EP deputāte Inese Vaidere, kas aktīvi pievērsusies divējādās kvalitātes produktu problēmas risināšanai. Uzsverot, ka Eiropā nedrīkst būt diskriminācija, jo visiem patērētājiem ir vienādas tiesības uz piekļuvi augstas kvalitātes precēm.

“Ja šis princips netiek ievērots, tad var tikt nopietni apdraudēta vienotā tirgus darbība un patērētāju uzticība tam.” Politiķe ir pārliecināta, ka jau drīzumā Latvijas iedzīvotāji varēs baudīt līdzvērtīgas kvalitātes pārtikas produktus Rietumeiropā nopērkamajiem. “Nevaram pieņemt, ka dažādas kvalitātes produkti tiek tirgoti ar vienādām preču zīmēm. Tādēļ tas, ko sagaidām no ražotājiem, ir pārtraukt maldināt patērētājus. Ja produktam ir vienāds iepakojums, tad arī tā sastāvam ir jābūt tieši tādam pašam,” stingri saka I. Vaidere.

Jāveic izmaiņas likumdošanā

“Patērētāji vairākās valstīs sūdzas, ka, iegādājoties viena un tā paša zīmola preci, saņem citas kvalitātes preci. Divējādas kvalitātes produkti mazina cilvēku uzticēšanos ES vienotajam tirgum, tāpēc šai problēmai nepieciešams ES līmeņa risinājums,” līdzīgu viedokli pauž EP ziņotāja Olga Sehnalova. “Ja produkts – dzēriens, kosmētika, tīrīšanas līdzeklis – atšķiras, kaut gan iepakojums ir identisks, tā būtu uzskatāma par negodīgu komercpraksi.”

Lai atklātu un izskaustu produktu kvalitātes atšķirības, EP deputāti aicina īstenot vairākus pasākumus Eiropas Savienības un nacionālā līmenī. Viens no tiem – Eiropas Komisijai (EK) esot jāmaina likumdošana, lai nebūtu jāpaļaujas vien uz ražotāju godaprātu. “Ziņojumā esam iekļāvuši aicinājumu EK izmainīt Negodīgas komercprakses direktīvu, pievienojot tajā punktu, kas nosaka, ka produktu reklamēšana kā vienādu dažādās ES dalībvalstīs, kamēr patiesībā sastāvs atšķiras, ir maldinoša komercprakse,” skaidro I. Vaidere. Ierosināts arī atvieglot ātru pārrobežu sadarbību un datu apmaiņu par iespējami neatbilstīgajiem produktiem un negodīgu praksi. Kā arī izstrādāt kopēju pārbaužu metodiku, lai iegūtu uzticamus un salīdzināmus datus, kā arī lai pārliecinātos par dažādas kvalitātes produktu izplatību.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
PVD apturējis divu “Pakistānas kebabs” uzņēmumu darbību 2
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Mafini, ievārījums un sidrs. Vērtīgie un unikālie paradīzes ābolīši
14 stundas
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Apšaubāmas darbības un haoss. Trūkst zināšanu par notekūdeņu dūņu izmantošanu
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Nākotnē maksājumi kļūs arvien ērtāki – pakustēsies, pamirkšķināsi acis… 3
6 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
“Dinamo” uzkaujas un izcīna otro uzvaru “Latvijas Dzelzceļa” kausā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani 1
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Kristiešu draudze izplata aicinājumu pērt bērnus
4 stundas