Laukos
Dārzeņi un augļi

Eksperts: Latvijā ir ļoti liels potenciāls dārzeņu audzēšanai0

Latvijā ir ļoti liels potenciāls dārzeņu audzēšanai, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē sacīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

Viņš teica, ka 2016.gadā augkopībā starp tām piecām platībām, kādas dod lielākos ieņēmumus no hektāra zemes pēc bruto seguma, ierindojas siltumnīcās audzēti tomāti, dzērvenes, krūmmellenes, bioloģiski audzēti ķiploki un zemenes.

“Tās ir top kultūras, kas vēlreiz pierāda to, ka Latvijā ir ļoti liels potenciāls dārzeņu audzēšanai,” uzsvēra Cimermanis, piebilstot, ka dārzeņus var intensīvi audzēt arī nelielās platībās.

Cimermanis teica, ka arī kartupeļu nozare ir viena no atbalsta maksājumiem mazāk atkarīgajām nozarēm ar augstu potenciālu, ja izdotos sasniegt Eiropas Savienības (ES) iepirkuma cenu līmeni. Patlaban gan kartupeļu vidējā iepirkuma cena Latvijā ir ievērojami zemāka nekā vidēji ES. Neraugoties uz to, kartupeļu audzēšana Latvijā ikgadēji ir viena no rentablākajām nozarēm, jo pašizmaksa regulāri ir zemāka nekā iepirkuma cena.

Turpretī graudkopībā pēdējie divi gadi ir bijuši slikti, un tieši graudkopībā pērn salīdzinājumā ar gadu iepriekš produktu vērtība kritusies par 17,32%, teica Cimermanis. Pārējo produktu vērtības izmaiņas bijušas nelielas. Saskaņā ar prognozēm plūdu dēļ graudu produktu vērtība šogad varētu kristies par 7%. Latvijā salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm ir viena no zemākajām kviešu ražībām, kas negatīvi ietekmē pašizmaksu un bruto segumu. Pateicoties realizācijas cenas palielinājumam, intensīvi audzētu ziemas kviešu pašizmaksa 2017.gadā ir mazāka nekā realizācijas cena, ieskaitot atbalsta maksājumus uz vienu tonnu. Ja nebūtu atbalsta maksājumu, Latvijas graudkopji saimniekotu ar zaudējumiem, piebilda Cimermanis.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijas teritorijā. Tā pastāvēšanas mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

LA.lv