Laukos
Piensaimniecība

“Food Union”: Latvijas piensaimniecību produktivitāte pieaug0


Harijs Panke.
Harijs Panke.
Foto – LETA

Latvijā piensaimniecība attīstās pareizajā virzienā, jo zemnieku saimnieciskā darbība kļūst pārdomātāka, efektīvāka un līdz ar to arī rezultatīvāka, sacīja “Food Union” grupas uzņēmuma AS “Rīgas piena kombināts” padomes priekšsēdētāja vietnieks Harijs Panke.

Pēc viņa teiktā, nozare attīstās pareizajā virzienā, lielā mērā pateicoties tam, ka tajā pamazām koncentrējas daudz ļoti labi izglītotu un motivētu profesionāļu. Līdztekus turpinās arī piena ražošanas koncentrācija – aizvien spēcīgāk vērojama tendence, kad samazinās govju un saimniecību skaits, vienlaikus fermās, kas mērķtiecīgi turpina attīstību, palielinās ganāmpulks un pieaug produktivitāte.

“Pēdējo piecu gadu laikā arī Latvijā piena ražošanas pieaugums ir 2% gadā, kas, manuprāt, nozīmē, ka līdzšinējie apstākļi piensaimniekiem ir bijuši labi ražošanas veicināšanai ilgtermiņā, lai arī īstermiņā pārbaudījumi bija gana sarežģīti un pēdējo gadu tempu ir mazinājuši,” norādīja Panke. Viņš uzsvēra, ka

uz piensaimniecības nozares nākotnes sasniedzamajiem mērķiem un rīcības stratēģiju vajadzētu raudzīties nevis lokāli un īstermiņā, bet gan pasaules mērogā, vērtējot globālus procesus vismaz nākamo piecu gadu kontekstā.

Panke vērsa uzmanību, ka situācija piena nozarē Latvijā ir neatņemama sastāvdaļa no notikumiem Eiropas un pasaules piensaimniecībā aizvadītajā piecgadē.

“Gan pasaulē, gan Eiropā saražotā piena apmērs pieaug. Arī Baltijā šajā periodā pienu saražo vairāk, tādējādi kopumā vērojamas pozitīvas piensaimniecības nozares attīstības tendences, lai arī laikā no 2013. līdz 2018.gadam piena pārstrādes produktu tirgus konjunktūra bija stipri svārstīgāka un nozares dalībniekiem apgrūtinošāka,” viņš sacīja, atgādinot, ka atbilstoši statistikas datiem vidējais saražotā piena apmēra pieauguma temps šajā laikā bija 2% gadā.

Pēc Pankes teiktā, šā gada pirmajā pusē vairākām valstīm izdevies kāpināt izaugsmi vēl būtiskāk, piemēram, Vācija, Polija un Itālija, kā arī Igaunija spēja palielināt saražotā piena daudzumu par 3,8%, kas lielā mērā varētu būt skaidrojams ar igauņiem raksturīgo stratēģisko pieeju piena nozares attīstībai ilgtermiņā, kas balstīta saimniekošanas efektivitātē un ilgtermiņa attiecību veidošanā starp partneriem.

Jau ziņots, ka Latvijā “Food Union”, kas apvieno uzņēmumus “Rīgas piena kombināts”, “Valmieras piens” un “Rīgas piensaimnieks”, apgrozījums 2017.gadā bija 115,9 miljoni eiro, kas ir iepriekšējā gada līmenī. Tostarp “Rīgas piena kombināta” un tās meitasuzņēmuma “Valmieras piens” apgrozījums bija 82,4 miljoni eiro, bet “Rīgas piensaimnieka” apgrozījums bija 33,5 miljoni eiro.

“Food Union” ietilpst “Rīgas piensaimnieks”, kā arī “Rīgas piena kombināts”, “Valmieras piens”, saldējuma ražotāji “Premia” Igaunijā un Lietuvā, uzņēmumi “Premier Is” un “Hjem Is” Dānijā, “Isbj¸rn Is” Norvēģijā, “Alpin57Lux” Rumānijā, “Ingman Ice Cream” Baltkrievijā, “Hladokombinat No.1” Krievijā, kā arī divas piena ražošanas rūpnīcas Ķīnā. Koncerna lielākais akcionārs ir Krievijas uzņēmējs Andrejs Beshmeļņickis.

LA.lv