Laukos
Dārzeņi un augļi

FOTO. Pret gripu un vīrusiem – dabīgie vitamīni Rīgas Centrāltirgū0

Foto: Valdis Semjonovs

Lai stiprinātu imūnsistēmu gripas sezonā, Rīgas Centrāltirgus (RCT) pārdevēji medikamentu vietā iesaka lietot dabīgos imunitātes stiprinātājus. Dzērvenes – nierēm, granātāboli – sirdij, irbenes un priežu čiekuru ievārījums – pret klepu. Dabīgo vitamīnu klāsts šeit liels.

“Granātābolu sula palīdz ārstēt sirds un asinsvadu slimības,” stāsta Ilona, kuras stendā tiek piedāvāta dabīga granātābolu sula bez konservantiem un saldinātājiem no Azerbaidžānas. Litrā tā maksā 7,99 eiro.

“Pieaugušiem cilvēkiem to iesaku lietot tukšā dūšā no rītiem. Optimālā deva – pusglāze. Bērniem gan tīrā veidā nevajadzētu dot, jo tā ir ļoti koncentrēta, ieteiktu to atšķaidīt. Ziemā daudziem cilvēkiem ir problēmas ar hemoglobīna līmeni asinīs, bet, dzerot granātābolu sulu, iespējams uzlabot pašsajūtu.” Sulu klienti esot iecienījuši, jo tādējādi iespējams iegūt lielu vitamīnu devu. Savukārt par pašiem granātāboliem pārdevēja stāsta: “Ēdot granātābolus, cilvēki raduši kauliņus spļaut ārā. Taču es saku, ka jāēd ar visiem kauliņiem, jo tie organismā darbojas kā dabīgais skrubis. Tāpat ir jāizvēlas tumšsarkanie augļi, kas ir ar skābu garšu, ne saldeni. Gaišie Spānijas granātāboli, kas ir dikti saldi un garšo kā konfektes, veselībai nav īpaši noderīgi.”

Natālija tirgo dzērvenes, dzērveņu un brūkleņu sulu, ko ražo ģimenes uzņēmums SIA “Aneva J”. “Dzērvenes ir dabīgs līdzeklis, kas ārstē urīnceļu iekaisumus, cistītu, tāpat normalizē asinsspiedienu, stiprina imunitāti un nāk par labu sirdij. Dienā katram cilvēkam būtu jāapēd piecas līdz desmit ogas.” Dzērvenes šobrīd tirgū maksā 4,50 eiro litrā. Savukārt 250 mililitrus dzērveņu vai brūkleņu sulas šeit var iegādāties pa 3 eiro. “Arī pati, kad biju slima un gulēju mājās ar temperatūru, dzēru dzērveņu sulu, kurai pievienoju medu. Tās ir labākās zāles, kādas vien var būt,” pārliecināta ir Natālija. Arī brūklenes viņa iesaka lietot, ja ir problēmas ar urīnceļiem. Bet kādas sekas uz šīm ogām atstājusi pērnā vasara? “Ogu šogad bija patiešām maz. Gan dzērvenēm, gan brūklenēm vajadzīgs mitrums, bet aizvadītā vasara bija neierasti sausa.”

Pret saaukstēšanos un klepu RCT pārdevējas iesaka lietot irbenes. Mazas, sārtas odziņas, kuru sula stiprina imunitāti un organismu kopumā. Šeit tās pārdot pa 3 eiro kilogramā.

Ilggadējais Centrāltirgus tirgotājs Ēriks Harlamovs klientus priecē ar Latvijā audzētiem āboliem. Lai gan par šā gada ābolu ražu zemniekiem būtu grēks sūdzēties, Ēriks norāda, sausuma dēļ, vasaras šķirņu āboli esot dikti mazāki nekā ierasts. Darbu mazliet apgrūtina arī tas, ka pēdējā laikā RCT slēgtas daudzas ejas, bet esot pastāvīgie klienti, kuri nāk tāpat, jo saimnieka mantu ir iecienījuši. “Vai āboli var izārstēt gripu? Šaubos, taču āboli ir ļoti veselīgi, jo tajos ir daudz vitamīnu.”

Zemnieku saimniecība “Buliņi” no Smiltenes pagasta Gastronomijas paviljonā piedāvā mājās ceptu rupjmaizi, priežu čiekuru ievārījumu un kaņepju sviestu. Saimniecības pārstāve Vineta zina teikt, ka priežu čiekuru ievārījums ārstē bronhītu, palīdz novērst klepu. “Čiekurus vāc maijā un jūnijā līdz Jāņiem. Tad tos plaucē, pēc tam vāra ar cukuru un liek burciņās. Ieteicams to lietot, lai ārstētu elpceļu slimības, savukārt kaņepes ir teicams līdzeklis, lai veicinātu labu zarnu darbību. Tāpat tās ārstē sirdsslimības un uzlabo asinsriti.” Iepriekš rakstījām, ka pārdevēji atjaunotajā Gastronomijas paviljonā sūdzas par aukstumu. Kā ir tagad? “Tagad šeit ir ļoti silts,” norāda Vineta.

Galerijas nosaukums
LA.lv