Laukos
Bizness

Gada “neraža”: Pārbaudījumu gads lauksaimniekiem 0

Stipro lietusgāžu ūdeņu appludināta pļava pērn septembrī Latgalē. Foto – LETA/TVNET

Latvijas lauksaimnieki kā šā gada “neražu” vērtē problēmas ar ražas novākšanu laika apstākļu dēļ, pastāstīja aptaujātie lauksaimnieku pārstāvji.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP) norādīja, ka šā gada “neraža” lauksaimniecības sektorā bija neprognozējamie laikapstākļi, kuri būtiski ietekmēja jebkuras saimniecības darbības rezultātus. Šis esot bijis pārbaudījumu gads lauksaimniekiem, kuriem spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā ir bojā gājuši lauksaimniecības kultūraugu sējumi un sagatavotais siens. Līdz ar ko arī ražas novākšana daudzviet nebija iespējama ar tehniku un bija jānodrošinās ar roku darbu.

LOSP arī piebilda, ka šajā kontekstā ir ļoti būtiski domāt par ūdens noteces un meliorācijas sistēmu sakārtošanu turpmāk.

LOSP atzina, ka lauksaimniecības nozare arvien biežāk saskaras ar pieaugošām tirgus cenām un klimata pārmaiņu radītajiem riskiem, kas ļoti nopietni ietekmē lauksaimnieku ienākumus, apgrūtinot plānošanu, līdz ar ko ir jādomā, kā pilnveidot riska pārvaldības instrumentus gan Eiropas Savienības Kopējā lauksaimniecības politikā, gan Latvijā.

Arī biedrībā “Zemnieku saeimā” piekrita, ka gada “neraža” lauksaimniecības sektorā bija tas, ka neizdevās novākt izaudzēto ražu laika apstākļu dēļ.

“Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš atzina, ka situācija lauksaimniecības sektorā šogad bija sarežģīta arī tādēļ, ka augļkopībā salnu dēļ pavasarī augļkoku ziedi cieta salā un augļkoku, tostarp ābolu raža šogad bija krietni zemāka nekā bija plānots. Problēmas bija arī dārzeņkopībā pārāk mitru laikapstākļu dēļ, jo lauksaimniecības tehnika nespēja veikt plānotos darbus, līdz ar to nācās piesaistīt grūti pieejamo roku darbaspēku.

Lazdiņš arī piebilda, ka dārzeņus, kas ilgstoši atradās šajā mitrumā, nevar ilgstoši glabāt, tāpēc tos šogad nācās ātri realizēt, līdz ar to jau janvāra sākumā Latvijā nebūs pieejami vietējie dārzeņi.

Vienlaikus biedrības pārstāvji pauda gandarījumu par operatīvo rīcība no valsts puses, atbalstot plūdos cietušos lauksaimniekus.

Jau ziņots, ka Eiropas Komisija (EK) nolēmusi izmaksāt 3,46 miljonus eiro, lai sniegtu atbalstu rudens lietavās cietušajiem Latvijas zemniekiem. Tādējādi tikšot pildīts EK prezidenta Žana Kloda Junkera dotais solījums palīdzēt posta piemeklētajiem Latvijas lauksaimniekiem.

Lai kompensētu šo lietavu nodarītos postījumus, Latvijas valdība akceptēja 14,87 miljonu eiro izmaksāšanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Tāpat no šīs budžeta programmas tika nolemts piešķirt 98 300 eiro Lauku atbalsta dienestam un 13 285 eiro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram neparedzēto izdevumu segšanai, kas saistīti ar plūdos cietušo platību apsekošanu.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO: Latvijā pazīstami cilvēki pauž sirsnīgus vēlējumus savai valstij
1 stunda
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
6 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
“Dinamo” neiemet “bullīšus” un zaudē Gagarina kausa īpašniecei “Ak Bars”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
6 stundas