Laukos
Gaļa un zivis

Gājputni klāt. Aicina vistu īpašniekus ievērot biodrošībus nolūkā izvairīties no putnu gripas0

Foto no Pixabay.com

Atsevišķās Eiropas Savienības dalībvalstīs šogad jau ir konstatēti savvaļas putnu saslimšanas gadījumi ar augsti patogēno putnu gripu, līdz ar to Zemkopības ministrija aicina mājputnu turētājus putnu migrācijas laikā – līdz maija nogalei ievērot vairākus biodrošības pasākumus, lai pasargātu mājputnus no saslimšanas.

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, ZM norāda, ka šajā laika posmā svarīgi:
– lai saimniecības teritorijā netiek ienests savvaļas putna līķis, vai jebkāds cits inficēts materiāls vai priekšmets, kas var būt slimības izplatītājs;
– par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu – samazinātu barības un ūdens patēriņu, mājputnu masveida bojāeju, akūtu asiņainu caureju, smakšanu, elpošanas ceļu infekcijas slimības pazīmēm – ziņot Pārtikas un veterinārajam dienestam vai praktizējošam veterinārārstam;
– iespēju robežās novērst mājputnu un savvaļas putnu (īpaši ūdensputnu) saskarsmi;
mājputniem neizbarot barību, kas iegūta mitrās pļavās, ūdenstilpju un ūdenstilpņu tuvumā vai vietās, kur bijuši migrējošie savvaļas ūdensputni.

ZM akcentē – tā kā ir sākusies putnu migrācija, saslimšanas risks ar putnu gripu mājputniem pieaug.

Jau ziņots, ka pērn 1.martā stājās spēkā valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par biodrošību, kas saistībā ar putnu gripas draudiem paredzēja trīs mēnešu aizliegumu turēt mājputnus ārpus kūtīm. Līdz ar to šajā laika posmā vistas, tītari, pērļu vistiņas, zosis, pīles, paipalas, baloži, fazāni, irbes bija jātur slēgtās telpās, kā arī bija jāievēro biodrošības pasākumus.

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

LA.lv