Laukos

Kādu zālāju izmantot kazu ganībām? Atbild eksperts 0

Foto-Sandra Ruska

Jautājums. Kāds zālāja maisījums nepieciešams kazām? LĪGA KULDĪGAS NOVADĀ

Latvijas Kazu audzētāju apvienības valdes priekšsēdētāja Liāna Apine stāsta, ka ganībām noderīgi daudzkomponentu sēklu maisījumi ar smalkām zālītēm, kuru sastāvā aptuveni 50% ir tauriņziežu (sarkanais āboliņš u.c.), to skaitā stiebrzāles: timotiņš, pļavas skarene, parastā skarene, sarkanā auzene.

Pļaušanai, sienam, skābsienam piemērotāki ir timotiņš, kamolzāle (nedrīkst ļaut tai pāraugt, citādi kļūst mazvērtīga), lucerna. Jāņem vērā, ka ragainēm nepietiek tikai ar sēto zālāju – barībai nepieciešama arī kokšķiedra (krūmi), kas ganībās jāpieved klāt. Var arī kazas vest ganīties dabīgās palienes pļavās, krūmiem aizaugušās platībās.

Kazas var noplūkt līdz 10–15 cm garu atāla zālīti, pāraugušu zāli dzīvnieki neēd. Tāpēc ganības vajag appļaut. Tauriņziežus dzīvnieki ēd sezonāli, sākot ar vasaras vidu, bet iepriekš barojas ar zālaugiem, kas satur daudz proteīna.

Ņemot vērā šīs vasaras ilgstošo sausumu, Latvijas Kazkopības biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Piliena iesaka kazkopjiem ierīkot lucernas sējumus – ar spēcīgo sakņu sistēmu šis tauriņziedis aug un dod ražu arī sausās, smilšainās augsnēs. Pirmo lucernas pļāvumu parasti izmanto skābsiena gatavošanai, pēc tam, kad zāle ataugusi, tajā var vest ganīties kazas.

LA.lv