Laukos

Izaugsme turpinās. Naukšēnu “Tiltgaļos” top jauna ferma.0

“Lauksaimniecībā, ja vēlas strauju izaugsmi, bez aizdevumiem nevar iztikt. Ar pašu uzkrājumiem tā notiks soli pa solim, lēni,” teic Naukšēnu pagasta z/s “Tiltgaļi” saimnieks Māris Bošs. “Tiltgaļu” saimniece Sandra Boša piebilst: “Mūsu esošā ferma ir gan fiziski, gan arī morāli novecojusi. Tā neatbilst labturības prasībām. Esam palielinājuši ganāmpulku tā, ka vasarā teles, visticamāk, būs jālaiž aplokos, kūtī un nojumē tām nebūs vietas. Patlaban jaunās fermas būvniecība ir loģisks turpinājums mūsu darbībai piena nozarē.”

“Tiltgaļos” jauno aptuveni 200 govīm paredzēto kūti un mēslu krātuvi būvē ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstu un ir iecerēts to pabeigt rudenī. Otrajā kārtā būvēs slaucamo zāli un piena bloku. Tomēr ieceri par jauno un ērto mītni piena devējām, visticamāk, neizdotos īstenot, ja nebūtu iespēju saņemt valsts garantijas bankas aizdevumam.

“Tiltgaļu” saimnieki ir gandarīti, ka aizdevuma garantiju 60% apmērā vairāk nekā pusmiljona eiro aizdevumam saņemšana bijusi vienkārša. Proti, bankā bija jāaizpilda vien veidlapa. Arī pieteikuma izskatīšana notiek āri. “Aizķeršanās garantijas saņemšanā nebija. Mēs kopš saimniecības izveides esam SEB bankas klienti, banka pret mums ir ļoti atsaucīga,” tā S. Boša.

Pērn “Altum” lauku saimniekiem piešķīra 20 garantijas 2 miljonu eiro vērtībā, savukārt šā gada pirmajos četros mēnešos izsniegtas 11 garantijas 1,2 miljonu eiro vērtībā. Vidējais aizdevuma garantijas apjoms ir 
110 000 eiro. Par kredīta garantijas izmantošanu ir jāveic vienreizējs maksājums 0,5 – 2% vērtībā no garantijas summas. Svarīgi, ka aizdevumu garantijas var saņemt uz termiņu līdz 10 gadiem. “Altum” piedāvā kredīta garantijas līdz pat 80% no kopējā bankas aizdevuma summas. Ne visi lauku saimnieki par šādu iespēju zina, atzīst “Altum” eksperti.

Turklāt garantijas piešķiršanas procedūra ir izveidota tā, ka saimniekam nav jādodas uz “Altum”, viņš pieteikumu var nokārtot bankā. Patlaban “Altum” ir noslēdzis sadarbības līgumus par kredīta garantiju piešķiršanu gandrīz ar visām Latvijas komerc­bankām.

AS “SEB banka” Ārējās komunikācijas vadītājs Mārtiņš Panke uzsver – bankai, piešķirot aizdevumu jebkura uzņēmuma attīstībai, vissvarīgākais nosacījums ir uzņēmuma finanšu veselība: naudas plūsmu stabilitāte, pārdomāts biznesa modelis, kā arī iepriekšējā sadarbības pieredze. Nākamais svarīgais nosacījums ir nodrošinājums, un šeit uzņēmējiem var palīdzēt “Altum”, piedāvājot garantijas. “No klienta viedokļa ir izdevīgi arī tas, ka saziņu un “Altum” garantijas lēmuma pieņemšanas procesu klienta vietā veic banka,” tā M. Panke. Viņš arī uzteic z/s “Tiltgaļi” un uzsver, ka ar jaunās liellopu kūts būvniecību saimniecība spērusi platu soli uz priekšu lopkopības biznesa izaugsmē.

Arī Lauku atbalsta dienestā (LAD) z/s “Tiltgaļi” raksturo kā saimniecību, kas nekavē dokumentu iesniegšanas termiņus, turklāt šie dokumenti vienmēr bijuši kvalitatīvi sagatavoti un projektu īstenošana notikusi saskaņā ar norādīto mērķi. Saimniecība iepriekšējā plānošanas periodā īstenojusi divus tehnikas pirkuma projektus, kuriem projekta uzraudzība ir beigusies.

UZZIŅA 

•Lauku attīstības plāna trīs vissvarīgākās prioritātes ir konkurētspējas celšana un jaunu tehnoloģiju ieviešana, kam šajā plānošanas periodā atvēlēti 476 milj. eiro; vides mērķis – mežu ekosistēmas uzlabošana, bioloģiskās daudzveidības nodrošināšana, saglabāšana, atbalsts bioloģiskajai lauksaimniecībai un teritorijām ar mazāk labvēlīgiem dabas un vides nosacījumiem, pavisam atvēlēti 574 milj. eiro; trešais mērķis ir dzīves kvalitātes celšana laukos.

•ES projektu īstenošanā līdzfinansējumu iegulda arī Latvijas valsts un projekta īstenotājs. Tehnikas pirkumam ES atbalsta likme ir 25%, būvniecībai 40%. Jaunie zemnieki saņem attiecīgi par 10% un par 20% lielāku naudas atbalstu.

Vairāk rakstu sadaļā “Nauda laukos”

Izdevīgs papildinājums banku pakalpojumiem

Esam vienā ritmā ar zemniekiem

Zemnieks apgroza valsts naudu

Jaunajiem palīdz iesākt

Studentes izvēlas lauksaimniecību

Atdzīvināti 3000 hektāru zemes

Atbalsta, nevis dāvina

Miljoni uzņēmējdarbībai laukos

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
11 stundas
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Izstrādātā garantēto atlīdzību izmaksu kārtība pensionāriem esot nesaprotama
6 minūtes
LA
LA.LV
Pasaulē
FOTO: Latvijas un Lietuvas prezidentu tikšanās uz Latvijas-Lietuvas robežas Grenctālē
21 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Helmanim piemērots aizdomā turētā statuss; liegts izbraukt no valsts 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Brīvdienās būs lielākoties saulains laiks
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Rīgā nav ievērības cienīga pieminekļa “Baltijas ceļam”
1 stunda