Laukos
Dārzeņi un augļi

Padoms biškopim. Gatavojam propolisu spirtā0


Uz bišu sedziņas ir slānis aromātiska propolisa. Bitēm uz ziemu der uzklāt jaunu, gaisu caurlaidīgāku. Šo var ielikt saldētavā, un propoliss pēc tam labi atdalīsies.
Uz bišu sedziņas ir slānis aromātiska propolisa. Bitēm uz ziemu der uzklāt jaunu, gaisu caurlaidīgāku. Šo var ielikt saldētavā, un propoliss pēc tam labi atdalīsies.
Foto: Inita Šteinberga

Tīrot tukšos rāmīšus un apkāres, iegūtais propoliss ir īsts brīnumlīdzeklis imunitātes stiprināšanai un dažādu vainu ārstēšanai.

Propoliss ir daudz pētīta un atzīta bišu vākta viela, ko izmanto gan dažādos ārstnieciskajos preparātos, gan kosmētikā. Taču bišu saimniekam šī manta ir par brīvu, turklāt rudeņos diezgan daudz savācama. To ar kaltiņu vienkārši nokasa no stropā lietotajām koka detaļām, ko bites ar to noklājušas. Vieglāk propolisu iegūt, lietojot speciālas tīklveida sedziņas.

Arī ar propolisu klātā stropa sedziņa ir labs līdzeklis veselības stiprināšanai. To pasildot, izdalās vērtīgas vielas inhalācijām, ieteicams izmantot arī pirtī.

Visvienkāršākais veids, kā lietot propolisu, – pakošļāt gabaliņu tāpat. Pirmajās reizēs sveķainā garša var šķist dīvaina, taču ar laiku pie tās pierod. Šādas propolisa konfektes labi noder saaukstēšanās un vīrusu slimību profilaksei, arī tad, ja ap­sāpējies kakls.

Propolisu mēdz dēvēt par dabas penicilīnu – tam ir antibiotiska iedarbība.

Vienkārši ir pagatavot propolisa šķīdumu spirtā. Šim nolūkam savākto propolisu ieliek saldētavā, lai sasalst. Tad samaļ kafijas dzirnaviņās (labi der vecās labās Straumes dzirnaviņas). Apmēram divu dzirnaviņu malumu ieber puslitra burciņā, virsū lej vismaz 70% spirtu, taču vislabākais šim preparātam ir 96% spirts.

Siltā vietā (pie apkures radiatora u.c.) notur nedēļu vai divas. Ik pa laikam apmaisa. Gatavais šķidrums ir brūngans ar nosēdumiem burciņas dibenā.

Šķidrumu izfiltrē caur kafijas filtru. Dzidrais šķidrums ir gatavs lietošanai.

Visbagātīgākās propolisa atradnes ir uz apkaru malām un stropu sānos.
Foto: Inita Šteinberga

Biškopja Armanda Gumbra pārbaudīta metode iesnu profilaksei – tiklīdz jūt, ka tuvojas iesnas (gadījies apsaldēties, salīt), bagātīgi ieostīt propolisa šķīduma spēcīgo smaržu. Ļauj, lai tas iekož nāsīs. Ja deguns vēl nav samocīts, var pat mazliet pasmērēt zem tā.

Veselības stiprināšanai, dažādu saaukstēšanās un vīrusu slimību profilaksei un ārstēšanai der lietot kursu veidā pa 15–20 pilieniem dienā, piemēram, uzpilinot uz cukurgrauda vai iemaisot ūdenī (paliks kā pienains šķidrums).

To, kas palicis pāri filtrā, var sajaukt ar kādu nerafinētu eļļu un izmantot kā iedarbīgu līdzekli ādas problēmu gadījumā piemēram, apsmērējot apdegumus, nedzīstošas brūces, nobrāzumus.

Vecie bitenieki novērojuši –jo pamatīgāk bites stropu izlīmējušas ar propolisu, jo bargāka ziema gaidāma. Šoruden vēl īpašu līmēšanas trauksmi stropos nemana.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
46 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
36 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
26 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas