Dzīvesveids, Lauku sēta

Bites elektrības sadales skapī. Kā saglābt saimi?

Jautājums. Redzēju bildīti ar bitēm, kas ievilkušas šūnas elektrības sadales skapī. Pēc izmēriem spriežot, čakla saimīte. Izskatās amizanti, taču gribētu zināt, vai šādu saimi var arī glābt un pārvietot tām piemērotā dzīves vietā. Edīte Salaspilī

“Dažkārt gadās, ka no dravas aizmucis spiets sev atrod dzīvesvietu ēku spraugās, dobumos. Reiz man gadījās, ka spiets bija izveidojis ligzdu upeņkrūmā,” skaidro bitenieks Juris Šteiselis.

Reizēm brīvu šūnu bites ievelk laikus nepaplašinātas ligzdas malā vai garnadža izzagtas medus kāres tukšajā vietā. Vasarā ar šādām bēglēm var viegli tikt galā. Ziemā ir lielāks risks, ka pārcelšana neizdosies. Reizēm jau saimnieciskā vērtība šādam spietam nav nekāda lielā, bet nostrādā cilvēka faktors.

Vispirms sagatavo rāmīšus, kur pārvietot šūnas. Šim nolūkam ligzdas rāmim abās līstītes pusēs iedzen nagliņas. Vispirms stiepli nostiepj krustu škērsu vienā rāmja pusē. Pietiks pat ar pāris stieples laidieniem. To uzdevums būs tikai fiksēt un pieturēt bišu gatavotās šūnas. Jo šūnu gabaliņi sīkāki, jo blīvāku režģīti tiem uzpin.

Tad bišu šūnu un sagatavoto rāmi uzmanīgi satuvina un šūnu pārliek uz rāmja. Rāmim atkal krusteniski pārvelk stieplīti, piestiprinot pie nagliņām rāmja sānā. Šūna no abām pusēm nu ir nofiksēta. Šūnas citu aiz citas liek spietuvē, cenšoties nepazaudēt bišu māti. Bites kādu laiku var paturēt spietuvē, lai tās atkopjas no stresa un piekārto ligzdu. Tad pārliek tukšā stropā. Kad saime sākusi strādāt, pašdarbnieču šūnas pamazām aizvieto ar jaunām, “pareizām”.

Svarīgi šūnas likt tādā secībā, kādā tās bijušas savvaļas ligzdā.

Vēsā periodā (ziemā sagaida brīdi, kad temperatūra ir plusā) saņemtās bites pēc sakārtošanas uz rāmjiem pārceļ spietuvē. Uz kādu laiku ienes siltumā un ļauj mazliet attapties, sakārtot kamolu. Ja barības maz, malā pieliek barības rāmi. Saimīti novieto šķūnīti, sasedz. Pārvietojot bites vēsā laikā, to dara sevišķi uzmanīgi, lai nenobirtu māte un bites. Zem saņemamās kastes un ap bišu patvērumu ieteicams paklāt audumu.

Pievienot komentāru