Laukos
Graudkopība

Graudu ražas masveida novākšana varētu sākties jau jūlija otrajā pusē 0

Foto-LETA

Graudu ražas novākšana lielākos apmēros šogad Latvijā varētu sākties jau jūlija otrajā pusē, kas ir agrāk nekā vidēji citus gadus, atzina aptaujātie lauksaimnieki.

“Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža teica, lai gan atsevišķos laukos graudus varēs ievākt arī ātrāk, ražas kulšanas darbi sāksies jūlija otrajā pusē – ap 17., 18. un 20.jūliju, kas ir agrāk nekā citus gadus. “Parasti ap 16., 17. un 18.jūliju saņemam tikai pirmās graudu ražas kravas no saulē izdegušajiem zemesgabaliem, bet reāla ziemas rapša kulšana sākas jūlija beigās. Pagājušogad rapsi sāka kult krietni vēlāk. Taču šogad ražas novākšana sāksies vismaz desmit dienas ātrāk,” sacīja Ruža.

Vienlaikus viņš piebilda, ka graudu ražas novākšana ir atkarīga no laika apstākļiem. Ja būs lietus, ražu varētu sākt vākt arī vēlāk, savukārt, ja atgriezīsies karstums, tas notiks daudz agrāk. Viņš norādīja, ka saistībā ar pagājušajā gadā nelabvēlīgajiem sējas apstākļiem un sausuma dēļ kopumā graudu raža šogad saruks par vismaz 30% salīdzinājumā ar to, kāda tā būtu varējusi būt.

Ruža teica, ka neliels lietus, kā arī vēsāki laika apstākļi salīdzinājumā ar jūnija sākumu ir nedaudz mazinājuši stresu graudaugiem un zemi mitrinājuši. “Tur, kur šis lietus “trāpīja” parādījies mazliet optimistiskāks skats uz graudu ražu. Graudi vārpās būs rupjāki un kaut kas uzlabosies kvalitātes ziņā,” teica Ruža, piebilstot, ja mitruma ietekmē graudi piebriedīs un būs pietiekami augsta graudu tilpummasa, šogad varētu izdoties ievākt augstas kvalitātes pārtikas graudus.

arī kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons teica, ka ražas novākšana varētu sākties jau 20.jūlijā, kas ir ātrāk nekā citos gados. Laika apstākļu dēļ potenciālā graudu raža šogad saruks par 20-25% salīdzinājumā ar prognozēto.

Sausuma radītās sekas sējumiem bija neatgriezeniskas, līdz ar to jūnija otrajā pusē uznākušais lietus graudaugiem daudz nelīdzēja, taču nelielu atspaidu tas ir devis. “Graudkopji, viennozīmīgi, necer uz nekādām rekordražām, bet lietus vismaz saglābs esošo ražu un cerības uz graudu ražu ir,” sacīja Jansons, atzīstot, ka raža šogad būs mazāka nekā pērn, kad graudu ražas veidošanās periodā bija labāki apstākļi. Tomēr pastāv cerības, ka šogad ievāktie graudi būs labas kvalitātes, ja graudaugi ir atbilstoši mēsloti.

Arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis apstiprināja, ka drīzumā graudu ražas novākšana varētu sākties masveidā.

Līdzšinējais sausuma periods ir beidzies un nokrišņi veldzējuši graudaugus un devuši tiem iespēju ataugt. Tomēr kopumā lielākoties lietus uznācis par vēlu un graudaugu attīstību varēja ietekmēt tikai minimāli. “Principā visiem graudaugiem, rapsim un dārzeņkopības kultūrām ražas apmēra potenciālu nosaka tieši laika apstākļi iepriekšējos mēnešos. Laika apstākļi patlaban vairāk ietekmē tieši kvalitāti. Iespējams, tagad nedaudz var palielināties graudu rupjums, ja augs nav pilnībā gājis bojā, tas var uzsūkt papildus mitrumu,” teica Balodis.

Viņš piebilda, ka sausums visnegatīvāk ietekmējis graudaugus Kurzemē un Zemgalē, kur situācija nav salīdzināma ar Latgali un Vidzemi, kur mitruma bijis vairāk un būs gan laba graudaugu kvalitāte un raža. Šogad vidēji būs zemāka graudu raža nekā pērn, jo iesēts vairāk vasarāju, kam ir mazāks ražas potenciāls un kuri sausumā cieta visvairāk.

LA.lv
MG
Mārīte Gailīte
Laukos
Dzīvā mulča? Jaunas tehnoloģijas nezāļu ierobežošanai biosaimniecībās
12 stundas
LE
LETA
Laukos
“Brīvā viļņa” akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā cena plānota 0,87 eiro par akciju
12 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Viedoklis. Alus nozarē nav pamata pārmērīgam optimismam
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Tiešām ir tik slikti? LA pārbauda jauno televīziju piedāvājumu
4 stundas
LE
LETA
Sports
KHL atsākas aizraujoši: Daugaviņam 1+2, divi “hat trick”, SKA ieiet vēsturē
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
6 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai Dziesmu un deju svētku biļetes būtu jāsadala izlozē?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Ceļā pēc dzimšanas dienas kūkas traģiski iet bojā pāris. Meita nespēj noticēt policistu sacītajam
3 stundas