Laukos
Lauku sēta

Kuri ir piemērotākie gumijas paklāji govju guļvietās? Atbild eksperts0

Foto – Oskars Nitišs

Jautājums. Kuri ir vispiemērotākie gumijas paklāji guļvietās govīm? Zina Rēzeknes novadā

Slaucamās govis gandrīz sešas stundas diennaktī patērē barības uzņemšanai, atgremošanai astoņas stundas, bet gulēšanai vismaz sešas stundas. Guļvietas komforts ietekmē dzīvnieku veselību. Lai atvieglotu guļvietas tīrīšanu un ieekonomētu uz pakaišiem, vairākās saimniecībās izmanto gumijas paklājus un matračus. To piedāvājums ir plašs. Kā zināt, kurš no piedāvātajiem paklājiem vai matračiem ir vispiemērotākais?

LLU Veterinārās klīnikas veterinārārste Aija Mālniece uzsver, ka galvenais nosacījums šajā gadījumā, lai guļvietas pamats nodrošina maksimāli ideālus apstākļus liellopiem: ir mīksts, ērts, ergonomisks. Nosacītā cilvēciskā mēraukla, pēc kuras var noteikt, vai paklājs piemērots, ir šāda: ja cilvēkam, ieejot govs guļvietā un nokrītot uz ceļiem, nesāp, viņš jūtas komfortabli, šāds segums būs pietiekami ērts arī dzīvniekam, lai tas bez grūtībām varētu piecelties ar saviem 500–600 kilogramiem. Ja paklājs ergonomiski nenodrošina mīkstumu, govīm ar laiku tiek traumētas locītavas.

Arī LLKC Daugavpils biroja lopkopības konsultante Anita Miltiņa skeptiski raugās uz lētajiem gumijas paklājiem, kuri paredzēti īsam periodam, – tie ir slīdīgi, ātri nodilst. Ieklājot guļvietā šādu segumu, nav nekādas atšķirības, vai gotiņa guļ uz betona vai cieta paklāja.

Kā vienu no piemērotākajiem un kvalitatīvākajiem lopkopības konsultante min SIA Agrozona ražoto matraci Cow ComfortMattress, kam firma dod 10 gadu garantiju (pirmais projekts ar šo pārklāju tika realizēts Lietuvā pirms 14 gadiem, un tas kalpo joprojām). Šo matraci var uzklāt vienlaidus līdz 250 m platībā. Šis materiāls ir šķidrumu necaurlaidīgs (palīdz urīnam un pienam aizplūst prom no govs guļvietas), tā virsma ir neslīdīga (tādējādi samazinās dzīvnieku paslīdēšanas risks), matracis darbojas kā amortizators (nodrošina govīm ērtāku piecelšanos un apgulšanos), ir elastīgs un neplaisā. Pēc ieklāšanas matracis katru dienu jākopj (jātīra ar skrāpi), lai tas būtu sauss un tīrs. Šāds matracis maksā 91 eiro, kopā ar uzstādīšanu cena ir 109 eiro.

LA.lv