Laukos
Graudkopība

“Hanzas Maiznīca”: Latvijā maizes pārpalikumi veido vismaz 34 tonnas gadā0

Foto: Sintija Zandersone/LETA

Latvijā maizes pārpalikumi veido vismaz 34 tonnas gadā, liecina maizes un maizes izstrādājumu ražotāja un tirgotāja AS “Hanzas maiznīcas” apkopotie dati.

“Hanzas Maiznīcas” vadītājs un valdes loceklis Uģis Mihņevičs sacīja, ka maizes pārpalikums veidojas katrā no posmiem: puse veidojas ražošanas un tirdzniecības posmā kā ražošanas pārpalikums vai brāķis un nepārdotā produkcija veikalu plauktos, savukārt otru pusi veido mājsaimniecības.

Lai samazinātu maizes pārpalikumu apjomu, Mihņevičs aicina, pirmkārt, rūpīgi plānot ēdienreizes un, atbilstoši patēriņam, arī gudru iepirkšanos, piemēram, veidojot vajadzīgo produktu sarakstu. Otrkārt, pareizi uzglabāt produktus, nodrošinot svaigumu ilgākam laikam. Ārvalstīs cilvēki daudz vairāk glabā maizi ledusskapī. Treškārt, neapēstajiem produktiem dot otru dzīvi, pagatavojot kādu ēdienu. Ceturtkārt, padalīties, piemēram, paņemt līdzi uz darbu un uzcienāt kolēģus.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību būtiskai pārtikas izšķērdēšanas problēmai, “Hanzas Maiznīcas” un bezatkritumu biedrība “Zero Waste Latvija” sākusi iniciatīvu, ar kuru vēlas aicināt sabiedrību un ražotājus aizdomāties par saviem pārtikas atkritumu radīšanas paradumiem, izglītojot, ka pārtika radīta patērēšanai, un tās izšķērdēšana ir pielīdzināma zemē nosviestai naudai.

Kā vēstīts, “Hanzas maiznīcas” pagājušo gadu noslēdza ar 17,77 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,4% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas zaudējumi pieauga par 20,5% un sasniedza 1,093 miljonus eiro.

“Hanzas maiznīcas” īpašnieks Somijas uzņēmums “Vaasan”, kurš ir starptautiskā Zviedrijas koncerna “Lantmännen ek. för” sastāvdaļa. Pašlaik “Hanzas maiznīcas” piedāvā apmēram 40 dažādu svaigās maizes produktu.

Tāpat ziņots, ka 2018.gada 1.augustā tika dibināta “nulles atkritumu” jeb “zero waste” biedrība “Zero Waste Latvija”. Biedrības mērķis ir veidot un atbalstīt videi draudzīgas alternatīvas piesārņojošiem ieradumiem, pakalpojumiem un precēm, un veicināt to pārņemšanu plašākā sabiedrībā, popularizēt bezatkritumu dzīvesveida un aprites ekonomikas principus, kā arī sniegt atbalstu tiem, kas vēlas īstenot un veicināt bezatkritumu prakses.

“Zero Waste Latvija” apvieno cilvēkus, kuri uzskata, lai izvairītos no pārmērīga patēriņa un atkritumu nelabvēlīgās ietekmes uz vidi, ir nepieciešams samazināt ikdienā radīto atkritumu daudzumu.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas