Laukos
Dārzeņi un augļi

Ar ko mēslot kartupeļus? Atbild eksperts 0

Foto – Shutterstock

Jautājums. Vai kartupeļus drīkst mēslot ar hloru vai fosforu saturošiem mēslojumiem? GUNĀRS TUKUMA NOVADĀ

“Kartupeļi ir jutīgi pret hloru saturošiem minerālmēsliem – tie veicina mīkstuma tumšošanos, tāpēc mazdārziņu īpašniekiem labāk izvēlēties kompleksos bezhlora minerālmēslus. Savukārt zemniekiem, kuru mērķis ir samazināt ražošanas izmaksas, lai nebūtu jākonkurē par preces pašizmaksu, noteikti izdevīgāk pamatmēslojumā lietot hloru saturošos minerālmēslus, jo tie maksā krietni lētāk,” skaidro agronome, zemnieku saimniecības Lazdiņi īpašniece Dagnija Hincenberga.

No hloru saturošiem minerālmēsliem kartupeļu audzētāja iesaka izvēlēties tādus, kuros dominē kālijs, piemēram, ar NPK attiecību 8:20:30.

Zemē tos iestrādā agri pavasarī, tiklīdz var tikt uz lauka, deva ir vidēji 500 kg/ha.

Līdz laikam, kad augsne iesilst un var stādīt kartupeļus, hlors jau ir izskalojies no augsnes un palikuši tikai kartupeļiem vajadzīgie barības elementi: slāpeklis, fosfors un kālijs.

Bieži vien veģetācijas periodā kartupeļu augšanas laikā iestājas nelabvēlīgs laiks (sausums, pārlieks mitrums), rezultātā augiem grūti ar saknēm uzņemt no augsnes barības vielas.

Lai palīdzētu augiem, ir lietderīgi lietot lapu mēslošanas līdzekļus, kas satur daudz fosfora. To piedāvājums ir plašs, tomēr nevajadzētu iegādāties lielveikalos pieejamos universālos lapu mēslojumus, jo tie nekādu dižu labumu nedod. Katram kultūraugam ir individuālas prasības pēc atsevišķiem mikroelementiem, tādējādi arī kartupeļiem jāizvēlas tādi ārpussakņu mēslojumi, kuri tiem visvairāk nepieciešami, kā, piemēram, YaraVita KombiPhos.

Ar lapu mēslojumu rušināmaugus pirmoreiz piebaro, kad sāk aizmesties bumbulīši, otrreiz – aptuveni pēc divām nedēļām. Mēslojumus smidzina, kad ir apmācies laiks, vai arī agri no rīta, vēlākās vakara stundās, kad nav tik karsts un saulains. Tas kartupeļu lapas pasargās no apdegumiem.

LA.lv