Agroķīmija, Tīrums

Padoms zemniekam. Humīnvielu loma ražas palielināšanā

Humīnvielu izvilkumu pieejamība tirdzniecībā

Ekonomiski izvilkumu koncentrātu transports ir nesalīdzināmi izdevīgāks par kūdras vai citas organiskas masas pārvadāšanu, un izvilkumu veidā ar humusvielām var ne vien ielabot augsni, kā to dara ar kūdru, humificētiem mēsliem vai kompostu, bet arī apstrādāt sēklas, stādu saknes, spraudeņus vai kartupeļus pirms stādīšanas un laistīt vai apsmidzināt augus dažādās to attīstības stadijās.

Realizācijai tirdzniecības tīklā humīnvielu izvilkumus visbiežāk pagatavo koncentrātu veidā, dažkārt ietvaicē un tirgo kā pulverveida produktus vai pastas. Humīnvielas saturošu komercproduktu dažādība šobrīd ir jau visai liela.

Latvijā līdz šim nav veikti visaptveroši humusvielas saturošu mēslošanas līdzekļu pētījumi, tādēļ katram šādu preparātu ražotājam ir jāatbild par sava produkta iespējamām ietekmēm un jāinformē patērētāji gan par lietošanas normām, gan par iespējamiem riskiem. Latvijā šādi mēslošanas līdzekļi ir reģistrēti Valsts augu aizsardzības dienesta (www.vaad.gov.lv) Reģistrēto mēslošanas līdzekļu sarakstā sadaļā Organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi. Tos piedāvā gan pašmāju ražotāji, gan Krievijas, Vācijas, Somijas un citu valstu firmas.

Tomēr ļoti vēlams pievērst uzmanību brīdinājumam nepārdozēt ieteiktās devas, jo tādā gadījumā augi var pārstāt augt vai vispār aiziet bojā. Viss, kas par daudz, tas par skādi! Ir jāņem vērā, ka humusvielu preparāti ir koncentrāti, un iespēja pārdozēt ir reāla. Vēl iesakām izvērtēt, cik bagāta ar humusvielām jau varētu būt jūsu augsne. Ja tā katru gadu tiek bagātināta ar kūdru, regulāri mēslota ar kūtsmēsliem, ļoti iespējams, ka tā jau ir pilnīgi nodrošināta ar humusvielām. Tādā gadījumā jebkura papildu humusvielu preparāta deva var radīt negatīvas sekas.


Humīnskābju izvilkumu pagatavošanas galvenās metodes:

– humīnskābju tējas: kūdru, slieku biohumusu vai citu organisku materiālu iztur ilgāku laiku ūdenī istabas temperatūrā vai sildot, reizumis apmaisot, tad filtrē;
– slieku skalojumi – izmantoti tikai eksperimentiem;
– klasiskā metode: humusvielas saturošo materiālu apstrādā ar sārma šķīdumu, tad filtrē un filtrātu neitralizē ar skābi; kā apakšvariants minama šā procesa realizācija autoklāvā paaugstinātā temperatūrā;
– izvilkumu gatavošana pēc klasiskās metodes, papildus izmantojot ultraskaņu vai magnētisko lauku;
-humusvielas saturošo materiālu mehāniska apstrāde ar sausu sārmu, piemēram, ložu dzirnavās, ar sekojošu šķīdināšanu ūdenī, filtrāciju un neitralizēšanu ar skābi;- kavitācijas metode.

Humīnvielas saturošu komercproduktu reklamētās pozitīvās īpašības:
– tie ir videi nekaitīgi dabiski produkti;
– lietojami visām augu kultūrām un visos augšņu tipos;
– palielina sēklu dīgtspēju un spraudeņu ātrāku apsakņošanos;
– veicina sakņu veidošanos, īpaši to garumu;
– optimizē ūdens un barības vielu piegādi augiem;
– samazina mikroelementu izskalošanos, tādējādi paaugstinot minerālmēslu izmantošanās efektivitāti;
– sekmē barības elementu pārveidošanu augiem uzņemamās formās;
– augsnē saista smago metālu jonus, tādējādi samazinot iespēju augiem uzņemt šos toksiskos elementus;
– stimulē mikroorganismu vairošanos, tādējādi veicinot kūtsmēslu un augu atlieku ātrāku sadalīšanos;
– veicina fotosintēzi, stimulē šūnu dalīšanos, veicinot auga augšanu, palielinot tā biomasu un sausnas ražu;
– ļauj augiem vieglāk paciest stresa faktorus: karstumu, sausumu, palielinātu mitrumu, krasas temperatūras maiņas, salnas, nepietiekamu apgaismojumu u. c.;
– paaugstina olbaltumvielu, ogļhidrātu, taukskābju, vit­amīnu un minerālvielu daudzumu augos;< - samazina nogatavošanās laiku augļiem; - veicina augļiem labākas glabāšanās spējas, lielāku izturību pret sēnīšu vai bakteriālām infekcijām; - zālājus un krāšņumaugus padara veselīgākus; - tie ir savietojami ar augu mēslošanas un aizsardzības līdzekļiem, ar augšanas regulatoriem.
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops pielikumā “Augsnes auglībai”

AT_1_VAX_pielikums_PRINT

Pievienot komentāru