Augļkopība, Dārzeņi un augļi

Iekodies Latvijas ābolā! Viens no skaistākajiem ābeļdārziem 10 ha platībā

Tukuma puses augļu dārzos bagāta raža – te iespējams mieloties ar mūsu pašu zemnieku saimniecībās audzētiem āboliem un vīn­ogām, kā arī priecāties par varenajiem ķirbjiem.

Gardākos ābolus nogaršot var zemnieku saimniecībās “Eglāji” vai “Rūķīši”.

“Eglājos” ir viens no skaistākajiem Latvijas ābeļdārziem 10 ha platībā, kur aug ap 30 dažādu šķirņu ābeļu. Ražas laikā te var ne tikai nobaudīt, bet arī iegādāties ābolus.

Savukārt zemnieku saimniecībā “Rūķīši” ir apskatāmi augļu koki un nogaršojami āboli gan pa ceļam uz Tukumu pie Rīgas–Ventspils šosejas, gan dodoties no Tukuma uz Jaunpili. Ja iepriekš pieteiksies, saimnieki ne tikai izrādīs dārzus, bet pastāstīs un pakonsultēs arī integrētajā augļkopībā. “Rūķīšos” no āboliem tiek gatavotas sulas vakuuma iepakojumā ar Zaļās karotītes sertifikātu.

Trīs kilometru attālumā no Tukuma atrodas vīnogu dārzs “Mazburkas”, kas pārsteigs ar dažādo vīnogu šķirņu klāstu un vīnu. Šis varētu būt lielākais vīnogu dārzs šajos platuma grādos, kurā tiek audzētas apmēram 60 dažādu šķirņu vīnogas. No vīnogām saimniecībā raudzē lieliskus vīnus, kuri apbalvoti ar prestižām, t. sk. starptautiskām, godalgām un ir nobaudāmi tikai uz vietas saimniecībā.

Apmeklētājiem te tiek piedāvāta ekskursija pa dārzu un vīna degustācija uz terases ar skatu uz Kurzemes pakalniem. Te var iegādāties vīnogu sulu, vīnogas vai arī doties dārzā tās salasīt pašiem.

Pasaules lielākās ogas apskatīt un uzzināt par tām ko vairāk varēs zemnieku saimniecībā “Kliblapsas” Pūres pusē. Te ķirbjus audzē aptuveni 30 ha platībā un pagaidām tā ir viena no šīs ogas lielākajām audzētavām Latvijā. Saimniecībā audzē aptuveni 40 dažādas ķirbju šķirnes, kas iedalāmas septiņās grupās: sviesta, muskata, spageti, ozolzīļu, rieksta un vēl citās. Katra šķirne ir atšķirīga ne vien pēc izskata, bet arī garšas. Ar ķirbjiem ēdienkartē var eksperimentēt, piemēram, ēst svaigus, vārītus vai ceptus, kamēr atrod to garšu, kas vislabāk patīk.

Rudens ir arī laiks, kad atkārtoti uzplaukst rozes Tukumā. Īpaši skaisti ir rož­audzētavā kolekcijas dārzā “Rozītes” Sēmes pagastā, kas ir Dailas un Bruno Trubiņu lolojums. Ar rožkopību šeit nodarbojas jau trešajā paaudzē. Pirmsācējs bija Dailas vecaistēvs Pauls Salmiņš, kurš strādājis par Struteles muižas dārznieku. Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā viņš apmācīja daudzus dārzniekus un izveidoja arī savu stādaudzētavu. Lai arī pēc Otrā pasaules kara daudz no ģimenes ieguldītā ir gājis bojā, palikusi ir mīlestība uz zemi un ziediem. Izveidotajā stādaudzētavā “Rozītes” Trubiņu ģimene audzē, pārbauda un atlasa kolekcijai tikai skaistākās un izturīgākās rožu šķirnes, jaunākos stādus iegādājoties gan lielākajās Eiropas rožu stādaudzētavās, gan pie labākajiem Latvijas rožkopjiem. Interesentiem iespēja gan aplūkot stādaudzētavu, gan konsultēties par rožu audzēšanu, kā arī iegādāties rožu stādus.

Apmeklējumiem jāpiesakās iepriekš.

Pievienot komentāru