Laukos
Bio

Iespēju bioloģiskos mājlopus barot ar parasto barību plāno izmantot vien neliels saimniecību skaits0

Foto – Dainis Bušmanis

Minimāls skaits bioloģisko saimnieku plāno izmantot iespēju barības trūkuma dēļ mājlopus uz laiku barot ar nebioloģisku pārtiku, informēja Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis.

“Atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības regulai saimniecības var prasīt atļauju Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) lietot saimniecībā nebioloģiskas izcelsmes lopbarību, bet ir jāpamato, kāpēc nav pieejama bioloģiskā barība,” sacīja Norkārklis, norādot, ka no 4000 bioloģiskajām saimniecībām Latvijā ar šādu prasību PVD vērsušās mazāk nekā desmit.

Lielākoties tās ir piena lopkopības saimniecības, kurām trūkst pupu, zirņu un proteīnaugu. Barojot bioloģiskus dzīvniekus ar nebioloģisku pārtiku, ir jārēķinās, ka saimniecībai atkarībā no darbības jomas tiks dots pārejas periods, kurā šo dzīvnieku izcelsmes produktus nevar realizēt kā bioloģiskos. “Tas, ka noteiktu laiku atkarībā no nozares savā saimniecībā ražoto produkciju nevari realizēt kā bioloģisku, ļoti būtiski ietekmē saimniecības ieņēmumus un apgrozījumu. Piemēram, piena lopkopībā pienu šādā gadījumā nevar realizēt bioloģiskā pārstrādei un tad arī nevar iegūt attiecīgo samaksu par to un var zaudēt partneri, kam piens tiek piegādāts,” skaidroja asociācijas vadītājs.

Viņš piebilda, ka iepriekš minētā iemesla dēļ katrai saimniecībai ir nopietni jāizvērtē, vai tiešām nav iespēju, kā sagādāt bioloģisko barību. Viena no iespējām ir pārskatīt barības bāzes devu tā vietā, lai atteiktos no bioloģiskās produkcijas marķējuma. “Ir jāmeklē varianti, kur var iegādāties bioloģisko lopbarību Latvijā. Tādas vietas ir, jo krīze nav iestājusies šajā jomā,” atzina asociācijas vadītājs.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā 2017. gada ārkārtas klimatiskos apstākļus lielā Latvijas teritorijā, kas liedza pietiekamā daudzumā sagatavot dzīvnieku barību bioloģiskajās saimniecībās, Zemkopības ministrija pieļāvusi atkāpes no ES normatīvajos aktos par bioloģiskās lauksaimniecības prasībām attiecībā uz dzīvnieku barošanu. Tās nosaka, ka katastrofas gadījumos, piemēram, plūdos, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uz laiku drīkst atļaut atsevišķāsm saimniecībām ierobežotā laikposmā un konkrētā teritorijā dzīvniekiem izbarot nebioloģisku barību. To drīkst darīt, ja dzīvnieku barības ražošana tiek pārtraukta vai ierobežota, jo īpaši ārkārtēju meteoroloģisko apstākļu, infekcijas slimību uzliesmojuma, toksisku vielu izraisīta piesārņojuma vai ugunsgrēku rezultātā. Gaļu un citus produktus, kas iegūta laika periodā, kurā dzīvnieki tiek baroti ar nebioloģisko barību, nedrīkst realizēt kā bioloģiskus

Pēc pārejas perioda beigām dzīvniekus, kuri ir ēdināti ar nebioloģisko barību un dzīvnieku izcelsmes produktus, kas iegūti no šiem dzīvniekiem, atļauts atkal realizēt kā bioloģiskus.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv