Laukos
Tehnika

Pieci svarīgākie kritēriji sējmašīnas izvēlei1

‘Foto no Agro Tops arhīva.

Rudens sēja sākusies, tāpēc sarūpējām dažus lietderīgus padomus, ko būtu vērts ņemt vērā, iegādājoties sējmašīnu. Pareiza sējmašīnas izvēle ir ļoti svarīgs nosacījums, jo, kļūdoties šā pirkuma veikšanā, var gadīties, ka neattaisnojas uz šo agregātu iepriekš liktās cerības un nepareizi izvēlēts aprīkojums var vispār neatmaksāties.

Izvēloties jebkuru lauksaimniecības mašīnu un aprīkojumu, ir svarīgi ņemt vērā jūsu lauksaimnieciskās darbības virzienu, konkrētās vides un teritorijas apstākļus, kuros notiks darbs, kā arī paredzamo tehnikas vienības noslodzi.

Pēdējo desmit gadu laikā lauksaimniecības tehnikas sortiments ir ievērojami paplašinājies. To veicinājis gan tehniskais progress, gan tehnikas lietotāju augstās prasības.

Patlaban sējmašīna var būt ar dažādu struktūru un aprīkota ar dažādiem papildmehānismiem un elementiem, kas ļauj izpildīt vairākas funkcijas ar vienu agregātu. Šodien neviens vairs nevēršas pie pārdevēja ar vēlmi vienkārši iegādāties sējmašīnu – pirms pirkuma veikšanas ir rūpīgi jāiepazīstas ar visām funkcijām, kas pa spēkam mūsdienu lauksaimniecības tehnikai, un tikai pēc tam būs iespējams veikt izvēli atbilstoši savas saimniecības vajadzībām.

Turpmāk – pieci svarīgākie kritēriji sējmašīnas izvēlē.

Agregāta izmērs

Izmēra ziņā sējmašīnu sortiments ir visai plašs – no 6 līdz 48 rindām. Prakse apliecina, ka vidēji sējas sezona ilgst 10 dienas. Ja izvēlētajai sējmašīnai ir vienrindas izmērs, tad šajā laikā tā apsēs vien apmēram 40 ha. Savukārt, ja sējmašīnai ir 12 rindu izmērs, tad attiecīgi – vismaz desmit reižu vairāk.

Saprotams, ka katrs pircējs tiecas izvēlēties sējmašīnu ar lielākām iespējām, kas varētu ļaut apsēt lielāku platību. Taču ne katrs ņem vērā tādas mašīnas degvielas patēriņu un citas nianses. Šajā ziņā ir jādomā racionāli, jo vidējā līmeņa sējmašīna spēj paveikt pietiekami daudz – atliek vien noregulēt sēklu iestrādes ātrumu. Savukārt par izsējas precizitāti parūpēsies konkrētā funkcija, ko šodien bez problēmām var pieslēgt pie sējmašīnas monitora. Bet, lai ieekonomētu laiku, jums var būt piemērota sējmašīna ar sēklu padeves sistēmu – tās porcijveida izmantošana tiešām var sniegt iespēju ieekonomēt laika un citus resursus.

Attālums starp rindām

Mūsdienu variantā sējmašīnas standartattālums starp rindām ir apmēram 76 cm. Daudzi patlaban pāriet uz divrindsēju vai uz šaurākām rindstarpām. Šajā gadījumā ir svarīgi novērtēt savas augsnes iespējas, tāpat būtu jāizveido statistika par pēdējo piecu gadu ražīgumu, kas jums uzskatāmi parādīs arī turpmākās jūsu lauka iespējas. Ja uzskatāt, ka ražīgums tuvāko trīs gadu laikā mainīsies, tad labāk izvēlēties tādu sējmašīnu, kas aprīkota ar rindstarpu attāluma maiņas funkciju.

Sēklu padeves sistēma

Šajā aspektā sējmašīna ar atsevišķiem sēklu bunkuriem atšķiras no porcijveida agregāta, kura izmantošana saīsina sējas laiku uz sēklu operatīvās padeves rēķina. Taču, ja plānojat audzēt dažādas vienas kultūras šķirnes un atsevišķi sabērt sēklas, tad piemērotāks būs standarttips ar atsevišķiem sēklu bunkuriem.

Izsējas aparāts

Sēklu sadales precizitāti nodrošina tāda iekārta kā dozators, tāpēc pirms sējas svarīgi, lai sējmašīnu neatkarīgi no tās veida vai iespējām būtu nokalibrējis attiecīgais eksperts.

Dažādu jaunu funkciju esamība

Dažādu papildfunkciju esamība sējmašīnā ļaus ne tikai ieekonomēt līdzekļus attiecīgu atsevišķu agregātu iegādei, bet sniegs arī jaunas iespējas. Tāpēc, izvēloties sējmašīnu, vērts pievērst uzmanību tādām lietām kā piespiedējspēks, rindu tīrītājs, mēslojuma iestrādes aparāts. Tāpat svarīgi, lai mašīnai būtu funkcija, kas ļauj regulēt izsējas nosacījumu izmaiņas. Savukārt, ja plānojat iegādāties sējmašīnu ar hidraulisko piedziņu, jums iepriekš būtu jānovērtē sava traktora iespējas.

Pievēršot uzmanību minētajiem aspektiem, jums izdosies piemeklēt sev optimālu sējmašīnas variantu, kas ļaus bez liekām problēmām īstenot izvirzītos mērķus un celt sava lauksaimniecības biznesa ekonomisko līmeni.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
54 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas