Laukos

Igauņi bioetanola rūpnīcā Bauskā plāno investēt līdz 150 miljoniem0

Foto: LETA/Reuters

Igaunijas uzņēmums “Baltic Bioethanol” bioetanola rūpnīcas izveidei Bauskā plāno investēt līdz 150 miljoniem, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).

“Baltic Bioethanol” rūpnīca tiks būvēta Bauskas industriālajā parkā, kurā plānots investēt līdz pat 150 miljoniem eiro. Ražotne nodrošinās darbavietas vismaz 50 augsti kvalificētiem darbiniekiem un tās pievienotā vērtība Bauskas novadam būšot aptuveni 30 miljoni eiro gadā.

Rūpnīcā plānots ražot otrās paaudzes bioetanolu, kurā kā izejviela tiks izmantota biomasa jeb konkrētajā gadījumā salmi. Tos plānots iepirkt no Latvijas lauksaimniekiem. Projekta aplēses liecina, ka kopējais iepērkamo salmu apjoms varētu būt ap 300 000 tonnas gadā.

Otrdien, 25.septembrī, “Baltic Bioethanol” sāks ilgtermiņa līgumus slēgšanu ar Latvijas zemniekiem, lai nodrošinātu bioetanola rūpnīcas projekta uzsākšanu Bauskā.

Kā norāda LIAA bioetanola ražotnes īstenošana pavērs iespēju Latvijas augstskolām un zinātniekiem pētīt otrās paaudzes bioetanolu un tā blakusproduktu, piemēram, lingīns, vināze, ražošanas tehnoloģiju attīstību. Projekta veiksmīga īstenošana sekmēšot siltumnīcas efekta gāzu emisijas samazināšanos un nodrošinās Latvijas zemniekiem papildus ienākumu iespējas.

LIAA uzsver, ka projekta īstenošanas rezultātā jaunā bioetanola ražotne Bauskā kļūs par vienu no vērienīgākajiem investīciju projektiem Zemgalē pēdējo 10 gadu laikā un dubultotu līdz šim reģionā uzkrāto ārvalstu investīciju apjomu. Saražoto produkciju un tā blakus produktus “Baltic Bioethanol” plāno 100% eksportēt uz ārvalstīm.

Izvēle par labu bioetanola rūpnīcas celtniecībai Latvijā notikusi pateicoties salmu pieejamībai Bauskas reģionā, plānotās rūpnīcas lokācijai un atbalstam no Bauskas novada domes un LIAA. Projekts top sadarbībā ar Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību “Latraps” un biedrību “Zemnieku saeima”, lai nodrošinātu ilgtspējīgu izejmateriālu piegādi rūpniecības vajadzībām, vienlaikus ievērojot Latvijas zemnieku intereses.

“Baltic Bioethanol” ilgtermiņa līgumu slēgšanu ar Latvijas lauksaimniekiem veiks līdz 2018.gada beigām, un pēc visu nepieciešamo saskaņojumu saņemšanas tiks uzsākta rūpnīcas būvniecība. “Baltic Bioethanol” otrās paaudzes bioetanola rūpnīcas projektu īsteno par saviem līdzekļiem, nepiesaistot valsts līdzfinansējumu.

LA.lv